Reklama

Odliczanie do Tauron Nowa Muzyka. 6 koncertów, na które warto się wybrać

Redakcja
Pojawiły się głosy, że podczas 19. edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka zabraknie prawdziwych gwiazd. Jednak kilkoro artystów i artystek jest wartych uwagi. Podpowiadamy, czego warto posłuchać na Tauronie.

Tegoroczna edycja festiwalu to trochę bardziej powrót do przeszłości niż nowa muzyka. Jeden z dwóch sztandarowych letnich festiwali w Katowicach w zeszłym roku osiągnął pełnoletniość. Po propozycjach, jakie przygotowali organizatorzy na 19. odsłonę, można odnieść wrażenie, że impreza może zbyt szybko osiągnęła dojrzałość. Dziewiętnastka będzie dość sentymentalna. Wystarczy już sama obecność weteranów. Zagrają m.in. Kruder & Dorfmeister, DJ Krush, a z rodzimej sceny – Kury i Nosowska. Mimo to, w strefie kultury w dniach 21-22 czerwca na kilka występów warto zwrócić uwagę. Oto sześć propozycji uporządkowanych alfabetycznie.

Bicep (sobota)

Ten duet zdążył już zaliczyć najbardziej prestiżowe sceny w Europie i nie tylko. Momentem kulminacyjnym mógł być koncert podczas Glastonbury Festival, w którym wzięło udział około 35 tys. osób. Jednak Matt McBriar i Andy Ferguson nadal przyciągają dużą publiczność. Muzyka zaprogramowana po to, żeby wypełniać parkiety. Trochę zanurzona w minionych dekadach klubowej elektroniki, ale brzmieniowo podążająca za trendami. Duet z Belfastu wystąpi w Katowicach ze specjalnym setem audiowizualnym Chroma, który po raz pierwszy wykonali w czerwcu 2023 roku. Ich koncert w sobotę.

Clark (sobota)

Tego samego dnia można też posłuchać dla odmiany elektronikę o mniej parkietowym charakterze. Nie oznacza to jednak, że Clark nie gra energetycznie. Doświadczony artysta od ponad dwóch dekad łączy że sobą różne gatunki. Wzbogacił katalog Warp Records unikalnym stylem. Choć często można u niego odnaleźć nawiązania do klasyków IDM takich jak Aphex Twin, Boards of Canada czy Plaid. W Katowicach Chris Clark będzie wykonywał prawdopodobnie głównie utwory z ostatniej płyty, której producentem jest Thom Yorke.

Leftfield (sobota)

Wyżej wspominaliśmy już o weteranach (złośliwi powiedzieliby dinozaurach) jak DJ Krush oraz Kruder & Dorfmeister. Mniej więcej w tym samym czasie swoją karierę zaczynali Neil Barnes i Paul Daley z Londynu. Leftfield to legenda na scenie klubowej. Choć duet czasy największej popularności ma już za sobą, to nadal wydaje. Ostatnio album This Is What We Do, na którym można znaleźć mieszankę gatunków, z których duet czerpał i które współtworzył. Jest techno, house, electro i dub. Poniżej próbka występu w formule live, w jakiej wystąpią również w Katowicach.

Nabihah Iqbal (piątek)

Na tle innych wykonawców wyróżnia się eklektyzmem, bo łączy dream pop z elektroniką, pojawia się trochę punkowej perkusji, a wszystko to w melancholijnym klimacie. Podczas występu londyńskiej artystki związanej z legendarną wytwórnią Ninja Tune będzie można poczuć tę różnorodność. Niezależnie od tego, czy w utworze wiodące są gitary, czy syntezatory, Muzyka Nabihah potrafi wprowadzić odbiorcę w trans.

Nihiloxica (sobota)

Transowo, a wręcz hipnotycznie brzmi to połączenie pulsujących bassów rodem z klubów z szybkimi bębnami z Afryki. Nihiloxica ma na razie na swoim koncie tylko jeden długogrający album, ale za to dla kultowej dla wielu osób wytwórni Nyege Nyege. Trochę Afryki w Katowicach i to w nietypowym wydaniu zaprezentuje międzykontynentalny zespół, który założyli brytyjscy producenci wraz z członkami Nilotika Cultural Ensemble z Kampali. Niewykluczone, że ich występ może pozytywnie zaskoczyć publiczność tak, jak Komfortrauschen w ubiegłym roku.

Róisín Murphy (piątek)

Sami organizatorzy przyznają, że to jest gwiazda tegorocznej edycji. Roisin przyciąga na swoje koncerty tłumy. Nadal można podczas nich usłyszeć The Time is Now z czasów, gdy była wokalistką Moloko. Jednak ostatnia płyta zebrała na tyle dobre recenzje, że warto jej posłuchać na żywo. Zresztą artystka na Tauron Nowa Muzyka wystąpiła Nawet jeśli ktoś miałby się wybrać na jej koncert tylko przy okazji wizyty w strefie kultury. Poza tym Roisin zawsze zaskakuje kreacją, a samo show jest na wysokim poziomie.

Festiwal Tauron Nowa Muzyka potrwa od 20 do 22 czerwca. Bilety nadal są dostępne. Więcej TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*