Reklama

Od dzisiaj trzeba chodzić do kościoła. Metropolita odwołał dyspensę

Redakcja
Dyspensa od obowiązku udziału w niedzielnej mszy została zniesiona. Dzisiaj pierwszy raz po długiej przerwie wierni mają obowiązek pójścia do kościoła.

Od wielu miesięcy w diecezjach na terenie całego kraju obowiązywała dyspensa. Została po raz pierwszy wprowadzona w ubiegłym roku podczas tzw. pierwszej fali koronawirusa. Później została na jakiś czas zniesiona, ale nadal obowiązywała dla osób, które są „w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem„. Przez cały czas metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zachęcał „do duchowej łączności” i uczestnictwa za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych.

Od dzisiaj przywrócono całkowicie zasady sprzed wybuchu pandemii. Decyzje podjęła KEP na 389. Zebraniu Plenarnym w Kalwarii Zebrzydowskiej, która odbyła się dniach  11-12 czerwca. 20 czerwca dyspensa od uczestnictwa we mszy świętej w niedziele i święta nakazane zostaje odwołana. Oznacza to, że od dzisiaj wszyscy wierni muszą chodzić do kościoła. – Brak możliwości fizycznego uczestniczenia w Mszy św. sprawowanej w kościołach parafialnych był bardzo trudnym doświadczeniem, zarówno dla wiernych świeckich, jaki i duchownych. Cieszymy się, że możemy stopniowo wracać do tej nowej normalności także w kontekście życia religijnego. Pamiętajmy o wciąż obowiązujących przepisach sanitarnych – mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

Jednak nadal obowiązują obostrzenia. Od 13 czerwca w kościołach może być zajętych 50%, a od 26 czerwca 75% wszystkich miejsc . Do tych limitów nie wliczają się osoby zaszczepione.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*