Reklama

Od 11 maja w Katowicach będzie działać sieć 5G

Grzegorz Żądło
W poniedziałek 11 maja sieć Plus uruchomi pierwszą w Polsce sieć 5G na częstotliwości 2,6 GHz TDD. Wśród miast, w których rozpocznie działanie sieć 100 nadajników są też Katowice. Pozostałe to Warszawa, Gdańsk, Łodź, Poznań, Szczecin i Wrocław. To pierwszy etap rozwoju nowej technologii.

To bardzo ważny moment dla naszej grupy i naszych klientów. Wdrażamy pierwsze komercyjne 5G dostępne tu i teraz. 10 lat temu jako pierwsi wprowadziliśmy do polskich domów LTE. Dzisiaj, jako lider technologiczny polskiego rynku mediów i telekomunikacji, wprowadzamy w Polsce pierwszą komercyjną sieć 5G, z której będą mogli korzystać klienci Plusa – mówi w komunikacie spółki Mirosław Błaszczyk, prezes zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora sieci Plus.

Sieć 5G daje znacznie większe możliwości niż jej poprzednicy. To przede wszystkim szybkość przesyłu danych. Sieć 5G w Polsce umożliwi osiągnięcie szybkości do 600 Mb/s, czyli dwukrotnie większej niż przez LTE. To także większa stabilność połączenia, mniejsze opóźnienia w transmisji danych i dużo większa pojemność sieci.

W pierwszym etapie budowy sieci 5G zastosowaliśmy częstotliwość 2,6 GHz TDD o szerokości pasma 50 MHz. Pozwala to przesyłać na danej częstotliwości więcej danych przy większych szybkościach i objąć zasięgiem większy obszar szybkim transferem danych – informuje Jacek Felczykowski, członek zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela.

W poniedziałek w 7 miastach uruchomionych zostanie 100 stacji. W pierwszym etapie w zasięgu sieci 5G znajdzie się 900 tys. osób. Równocześnie w ramach drugiej fazy wdrażania sieci 5G, rozpoczęły się prace związane z instalacją ponad 600 dodatkowych stacji zlokalizowanych w Warszawie i okolicznych miejscowościach. W zasięgu sieci 5G znajdą się wtedy kolejne 2 mln osób. Instalacja nowych stacji w Warszawie i okolicy ma się zakończyć na początku 2021 roku.

Od poniedziałku 11 maja z sieci 5G w będą mogli korzystać wszyscy klienci ofert abonamentowych sieci Plus i Cyfrowego Polsatu mieszkający w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu, którzy znajdują się w zasięgu 100 stacji 5G i mają sprzęt obsługujący technologię 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2,6 GHz. Producenci urządzeń mają wprowadzać nowe modele smartfonów i routerów obsługujące sieć 5G jeszcze w maju i czerwcu.

Jak informuje Plus, oferta taryf 5G zostanie przedstawiona w najbliższym czasie. W pierwszych miesiącach transmisja danych w 5G będzie dostępna promocyjnie w ramach pakietów internetowych w aktualnie dostępnych abonamentach.

Prace związane z zainstalowaniem nadajników 5G dostarczonych przez firmę Ericsson na 100 stacjach bazowych w 7 polskich miastach zostały zakończone w marcu. W kwietniu infrastruktura sieci najnowszej generacji przeszła pomyślnie wymagane testy.


Tagi:

Komentarze

  1. Kasia 10 maja, 2020 at 10:08 pm - Reply

    A może tak powiedzcie ile tą transmisją 5G zaszjodzicie nam?!

Dodaj komentarz

*
*