Reklama

Nowy kościół i klasztor powstaje w Katowicach

Łukasz Kądziołka
Duża sakralna inwestycja w Katowicach. Mimo epidemii, prace w jednej z dzielnic trwają bez przerwy. Jednak budowa finansowana przez zakon może potrwać dłużej, bo zmalały datki na nową świątynię.

W czerwcu 2019 roku odbyło się poświęcenie placu budowy przy ulicy Panewnickiej. Od tamtej pory sporo udało się już zrobić na działce położonej niedaleko obecnego kościoła. Świątynią franciszkańskiej parafii św. Antoniego z Padwy jest budynek zamieniony z restauracji w kościół. Gdyby nie dzwonnica, to można go nie zauważyć. Z tego powodu narodził się pomysł budowy nowego kościoła i klasztoru. – To była przede wszystkim zachęta ze strony księdza arcybiskupa – mówi o. Antonin Brząkalik, minister prowincjonalny Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Katowicach. Poza tym parafian jest już ok. 3-4 tysiące i cały czas przybywa, bo coraz więcej ludzi buduje domy w Starych Panewnikach. Do tej inwestycji zakon przygotowywał się już od 2,5 roku, a plany powstały dużo wcześniej, około 20 lat temu.

Cały franciszkański kompleks będzie się składał z kościoła o powierzchni niespełna 700 m kw. i klasztoru, którego powierzchnia wyniesie ok. 2 tys. m kw. Ta druga część inwestycji składać się ma z trzech skrzydeł. W pierwszym znajdą się sale dla duszpasterstwa, w drugim skrzydle będzie się mieściła dwupoziomowa kaplica, a trzecie przeznaczono na funkcję mieszkalną. Znajdzie się tu 12 kwater dla zakonników oraz 4 pokoje gościnne. Będą tu mieszkali nie tylko czynni franciszkanie. – Mamy misjonarzy, którzy po 40 lat na misjach i chcą w końcu wrócić na zasłużony odpoczynek – mówi o. Brząkalik.

Inwestycja już zaczyna nabierać kształtów, choć do jej zakończenia zostało jeszcze sporo czasu. Świątynia do końca roku ma mieć zamkniętą kopułę. Teraz trwa jej budowa. Z kolei na klasztorze cały czas przybywa dachu, który za kilka miesięcy zacznie być pokrywany. Wykonano już ocieplenie i na ścianach zewnętrznych powoli pojawia się klinkier. Prace nad klasztorem toczą się także wewnątrz.

Mniej więcej za rok obydwa budynki powinny być w stanie surowym zamkniętym, ale już przygotowanym pod wykończenie, m.in. z tynkiem i oknami. Najwcześniej w 2022 roku nowy klasztor i kościół w Starych Panewnikach powinien zostać oddany do użytku. To optymistyczna wersja, bo wszystko może się jeszcze przedłużyć. W finansowanie jest zaangażowana cała prowincja. Zwyczajowo każda parafia oddaje 25% zgromadzonych pieniędzy na realizację inwestycji. Jednak w czasie epidemii tych środków i datków ze strony wiernych jest zdecydowanie mniej. Postępy w budowie można śledzić TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

 1. Mmmm 22 stycznia, 2022 at 7:06 pm - Reply

  Co za pycha. 3km od kolosa buduj za dziesiątki milionów kolejna miejscówkę. Jeśli to wasze piekło istnieje to znajdziecie tam miejsce. Masakra.

 2. Piotr 24 maja, 2020 at 9:32 am - Reply

  Od wirusów są gorsze zarazy.

  • Człowiek 28 maja, 2020 at 8:48 am Reply

   tak nacjonalizm i faszyzm

   • roleks 28 maja, 2020 at 1:45 pm Reply

    bo komunizm już nie ? Mama nie opowiadała o tym doskonałym ustroju?

  • Jacek 27 maja, 2020 at 7:50 pm Reply

   Są nimi: lewactwo i LGBT.

   • roleks 28 maja, 2020 at 12:28 am Reply

    Dobrze napisane.

    • dziecko 28 maja, 2020 at 9:13 am Reply

     Najlepiej z Kościołem wychodzi Zabawa w chowanego. Tylko nie mów nikomu.

     • Jacek 28 maja, 2020 at 10:17 am Reply

      @dziecko: bronisz lewactwa i LGBT? To co ksiądz robi jako grzech pedofilii, lewacy i LGBT zrobią w majestacie uchwalonego przez siebie prawa. Nic się nie stało.

      • Milko 29 maja, 2020 at 11:44 am Reply

       Jakiego prawa? Pokaż dowody? Bo na wszechobecną pedofilię wśród kleru katolickiego i ukrywanie jej przez przełożonych są twarde dowody. Na Twoje twierdzenie nie ma żadnych dowodów. No cóż, ale jak ktoś wierzy w bajki serwowane przez kościół katolicki, to nie można od niego oczekiwać zbyt wysokiego poziomu inteligencji. Bajki, które są nawet niezgodne z 10 przykazaniami. Pamiętasz jeszcze: „Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną”. A wy małpując za katolicką sektą modlicie się do całej plejady gwiazd – Jezus. Maria, święci. Nawet 10 przykazań nie znacie.

       • Jacek 29 maja, 2020 at 6:19 pm Reply

        Pedofilów można by leczyć (nauczycieli, lekarzy, artystów, duchownych, aktorów, dyrygentów chórów dziecięcych, dziennikarzy), ale wspomniane tu WHO przegłosowało, że homoseksualizm to nie choroba, sam rozumiesz…

      • roleks 28 maja, 2020 at 1:44 pm Reply

       w dodatku zgodnie z zaleceniami światowej organizacji zdrowia z której trump się wypisał i my też powinniśmy.

       • Piotr 28 maja, 2020 at 5:14 pm Reply

        To się wypisz, oszołomie.

        • roleks 31 maja, 2020 at 12:30 pm Reply

         Tu właśnie widać 10 przykazań…

    • roleks 28 maja, 2020 at 12:30 am Reply

     Pewnie i tak skasują jak dwa dni temu. Kościół można obrażać. Tolerancja jednostronna.

Dodaj komentarz

*
*