Reklama

Nowe popiersie w Galerii Artystycznej na pl. Grunwaldzkim

G. Ż.
Urodził się w Siemianowicach, ale dużą część swojego życia związał z Katowicami. Był pisarzem, reżyserem, scenarzystą, malarzem, grafikiem i literaturoznawcą. Antoni Halor to kolejny artysta, który ma swoje popiersie w galerii na pl. Grunwaldzkim. W piątek zostało uroczyście odsłonięte przez prezydenta Katowic oraz rodzinę artysty: syna Jakuba i żoną Bogumiłę Hrapkiewicz-Halor. Autorem rzeźby jest Jacek Kiciński.

Antoni Halor urodził się 12 lipca 1937 r. Jako dziecko zafascynowany był legendami, które opowiadali mu dziadek i wujek. Opowieści dotyczyły kościołów, kapliczek, pracy w kopalni, czy śląskich rozbójników. W swojej twórczości wracał właśnie do tych mitów.

Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a potem w Wyższej Szkole Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi. W 2004 roku uzyskał doktorat na Uniwersytecie Śląskim. W 1960 roku założył Studencki Dyskusyjny Klub Filmowy „Kino-Oko” w Katowicach. Również w latach 60. zaczął kręcić pierwsze filmy.

Antoni Halor wyreżyserował i napisał scenariusze do wielu filmów dokumentalnych, fabularnych, animowanych, spektakli teatralnych i widowisk telewizyjnych.

Był współzałożycielem pierwszej w Polsce kontrkukturowej grupy artystów „Oneiron”, którą tworzyli: Urszula Broll, Andrzej Urbanowicz, Henryk Waniek i Zygmunt Stuchlik. Halor był wielokrotnie nagradzany na festiwalach i przeglądach. Zmarł 10 lutego 2011 roku w Katowicach.

To bardzo ważne, żeby w naszej pamięci i sercach zachowywać naszą spuściznę kulturową i ją przedstawiać. Antoniego Halora można nazwać multiartystą. Bardzo się cieszę, że tak wiele ta osoba zrobiła dla naszej kultury i społeczeństwa – powiedział podczas piątkowej uroczystości odsłonięcia popiersia prezydent Katowic Marcin Krupa.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*