Reklama

Nowa inwestycja z „lex deweloper” w Katowicach. Mogą powstać dwa takie same budynki

Redakcja
W Katowicach kolejny inwestor chce skorzystać z zapisów tzw. ustawy lex deweloper. Na os. Paderewskiego zabudowa się zagęści, bo obok siebie planowane są dwie podobne inwestycje mieszkaniowe. Obie projektuje ta sama pracownia architektoniczna.

Na początku tego roku radni zgodzili się na budowę mieszkań przy ul. Damrota. Do pomysłu, który jest niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, przekonywał ich architekt Tomasz Konior. Z powodu odstępstw od planu, inwestor postanowił bowiem skorzystać z zapisów ustawy „lex deweloper”.

Na działce za siedzibą mBanku ma stanąć 11-kondygnacyjny budynek, którego większą część zajmą mieszkania. Będzie ich tu od 70 do 90, a 20% powierzchni użytkowej przeznaczone zostanie na inne funkcje: biurowe, handlowe i gastronomiczne. Ostatecznie radni wyrazili zgodę na tę inwestycję, a w połowie listopada spółka Millenium Inwestycje Sp. z o.o. złożyła wniosek o pozwolenie na budowę. Teraz okazuje się, że to nie koniec nowych inwestycji w tym miejscu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Radni zgodzili się na dwie inwestycje mieszkaniowe niezgodne z planem zagospodarowania przestrzennego

W zeszłym tygodniu do urzędu miasta wpłynął kolejny wniosek, bardzo podobny do tego złożonego około rok temu dla działki przy Damrota. Tym razem chodzi o lokalizację mieszkaniowej inwestycji przy ul. Sowińskiego 4. Właściciel znajdującego się tam budynku, spółka Oriens Style, zamierza go wyburzyć, a w jego miejsce postawić podobny do planowanego kilkadziesiąt metrów dalej obiekt mieszkalny. Na działce o powierzchni ok. 4,5 tys. m kw., sąsiadującej od zachodu z ZUS-em, planowany jest budynek o 11 kondygnacjach naziemnych i dwóch podziemnych, gdzie zlokalizowane mają zostać garaże. W maksymalnym wariancie lokali miałoby być 110, a najmniej – 85. Z kolei miejsc parkingowych zaplanowano od 179 do 231, wliczając te na powierzchni i ogólnodostępne dla korzystających z lokali usługowych. Również w tej inwestycji przewidziano przeznaczenie ok. 20% powierzchni  użytkowej na usługi i/lub handel które mają znaleźć się na I i II kondygnacji.
Inwestor musi skorzystać z „lex deweloper”, ponieważ funkcja mieszkaniowa jest niezgodna z założeniami obowiązującego na tym terenie planu miejscowego. Według niego powinna być tu wyłącznie zabudowa usługowa. Budynek ma też być wyższy niż zapisane od 20 do 32 metrów, bo będzie miał co najmniej 38 metrów, a maksymalnie 42 m.

Teraz od radnych będzie zależało, czy taki budynek powstanie na os. Paderewskiego. Pomysł realizacji niemal identycznej inwestycji na działce położonej tuż obok budził kontrowersje, ale ostatecznie na sesji w lutym większość była za. Wiele wskazuje na to, że projekt Konior Studio może trafić na obrady rok po głosowaniu w sprawie mieszkań przy ul. Damrota. Na razie można składać jeszcze uwagi do wniosku. W formie papierowej przyjmuje je Wydział Architektury i Budownictwa przy ul. Rynek 13, ale można kierować uwagi również mailowo na adres:  [email protected]. Termin upływa 30 grudnia. Uwagi muszą zawierać imię, nazwisko oraz adres zamieszkania składającego, a także przedmiot i oznaczenie wniosku. Wszystkie szczegóły dot. planowej inwestycji znajdują się TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

 1. Zo 17 grudnia, 2021 at 7:13 am - Reply

  Przecież to RADNI głosują nad uchwałą i ONI się zgadzają na inwestycję niezgodną z wcześniej przez NICH uchwalonym planem miejscowym. Co do tego ma Krupa ?

  • Vot 17 grudnia, 2021 at 9:42 am Reply

   Może ma do rzeczy, że to „Forum” Marcina Krupy rządzi w mieście??

 2. Darek 16 grudnia, 2021 at 8:32 pm - Reply

  Zalewanie betonem Katowice przez Pana Krupę trwa w najlepsze . Pan Krupa „płaci ” za cenę wsparcia w wyborach liczy na reelekcję .

 3. kukura 16 grudnia, 2021 at 6:59 pm - Reply

  Dewastowania miasta ciąg dalszy. I „poeta” Konior na dokładkę.

 4. Piotr 16 grudnia, 2021 at 6:34 pm - Reply

  Wieść gminna niesie, iż zielone światło dostała budowa kolejnego budynku mieszkalnego o wysokości ponad 100 metrów.
  Czy szanowna redakcja ma już jakieś info ?

 5. rt 16 grudnia, 2021 at 6:20 pm - Reply

  Krupa wynocha z z Katowic ¡!!!!!

Dodaj komentarz

*
*