Reklama

Nowa hala MPGK ma zlikwidować smród w Katowicach i Sosnowcu

Redakcja
Trwają przygotowania do dużej inwestycji w zakładzie MPGK Katowice. Nowa hala ma położyć kres smrodowi, na który skarżą się już od dawna mieszkańcy Katowic i Sosnowca. Dzisiaj prezydenci obu miast poinformowali, kiedy problem ma zostać rozwiązany.

O problemie smrodu na granicy Katowic i Sosnowca jest głośno już od prawie dwóch lat. Były petycje, protesty, spotkania i uchwała o współpracy samorządów w sprawie walki z odorem. Mieszkańcy od samego początku uważali, że głównym źródłem nieprzyjemnego zapachu musi być zakład katowickiego MPGK przy ul. Milowickiej. Przez wiele miesięcy mieszkańcy nie tylko północnych dzielnic Katowic, ale również Sosnowca, Czeladzi i Siemianowic starali się wywrzeć presję na władzach, żeby w zakładzie podjęte zostały kroki w kierunku rozwiązania dokuczliwego problemu. W lipcu informowaliśmy o tym, że taki kroki MPGK faktycznie podjęło. Dzisiaj na wspólnej konferencji Marcin Krupa i Arkadiusz Chęciński przedstawili dokładny plan walki ze smrodem. Katowice chcą rozwiązać problem wcześniej niż zakładano.

Nowa dobra wiadomość dla mieszkańców to złożenie wniosku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. RDOŚ ma wydać decyzję środowiskową i to na jej podstawie będzie prowadzona inwestycja w zakładzie MPGK. Zgodnie z koncepcją, hala będzie składała się z 10 żelbetowych, zamykanych pomieszczeń. Każde wyposażone będzie w oddzielny wentylator napowietrzający, przyspieszający etap stabilizacji. Po zakończeniu tego etapu odpad (stabilizat) będzie przesiewany. Ten proces także ma odbywać się w szczelnej hali. Cały obiekt zostanie dodatkowo wyposażony w system wentylacji i oczyszczania powietrza. Będą to między innymi płuczki wodne i chemiczne. Kolejnym krokiem, po uzyskaniu decyzji środowiskowej, będzie pozwolenie na budowę. Formalności powinny zostać zakończone w tym roku. Inwestycja ma kosztować ok. 15-20 mln zł. MPGK stara się o dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która pokryłaby 30% kosztów inwestycji. Pozostałe pieniądze spółka chce pozyskać na zasadzie niskoprocentowej pożyczki również od NFOŚiGW lub kredytu bankowego.

Zakończenie procesu hermetyzacji planowane jest w drugiej połowie 2020 roku. Wtedy osoby mieszkające w okolicy zakładu na pograniczu Katowic i Sosnowca, powinny odczuć różnicę.


Tagi:

Komentarze

  1. Hanys 27 sierpnia, 2019 at 5:24 pm - Reply

    Jakież to romantyczne….ł kato i sosno łączy….SMRÓD

Dodaj komentarz

*
*