Reklama

Noc Muzeów w Katowicach to nie tylko zwiedzanie [PROGRAM]

fot. NOSPR

Łukasz Kądziołka
W najbliższą sobotę, jak co roku, muzea (i nie tylko), będą świętowały Noc Muzeów. W programie, oprócz zwiedzania, warsztaty dla całych rodzin, koncerty i inne wyjątkowe atrakcje przygotowane specjalnie na ten dzień. Szczegóły poniżej.

Muzeum Historii Katowic

Noc muzeów odbędzie się w pięciu lokalizacjach. Oprócz zwiedzania, w budynku głównym przy ul. ks. Szafranka 9, zaplanowano warsztaty dla rodzin Stwórz własny linoryt, konkurs fotograficzny Znajdź różnice, quiz rodzinny z nagrodami na wystawie Z dziejów Katowic i prezentację prasy drukarskiej. O 20:00 koncert w wykonaniu studentów, pedagogów oraz gości Katedry Klawesynu i Historycznych Praktyk Wykonawczych Akademii Muzycznej w Katowicach, a o 21:00  będzie można dowiedzieć się o zakładach fotograficznych mieszczących się przy Grundmannstrasse 2 (ul. 3 Maja 2) w Katowicach od końca XIX w. do 1939 r.
W auli Akademii Muzycznej koncert w wykonaniu studentów klas klawesynu. Posłuchać będzie można m.in. utworów Bacha i Mozarta. Z kolei w Dziale Etnologii Miasta warsztaty collage dla dorosłych, oprowadzanie dla dzieci po wystawie Woda i mydło najlepsze bielidło. W pralni i maglu na Nikiszowcu. Będą też wykłady i muzealne zagadki dla dzieci.

W Dziale Teatralno-Filmowym czeka prezentacja filmów przybliżających twórczość i życie Barbary Ptak. Zaplanowano warsztaty kolorowania terapeutycznego, a także koncert z fragmentami musicalu My Fair Lady w wykonaniu uczniów sekcji wokalnej Państwowej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza w Katowicach.

Noc Muzeów w MHK rusza o godz. 17.00, a ostatnie zwiedzanie będzie możliwe o 23.00. Wstęp jest wolny. Więcej TUTAJ.

Muzeum Śląskie

Hasłem tegorocznej edycji nocnego wydarzenia w Muzeum Śląskim będzie dostępność. Instytucja przygotowała program z myślą o osobach niepełnosprawnych. Jednak nie oznacza to, że atrakcje są zarezerwowane tylko dla nich. W programie przewidziano m.in.: warsztaty flamenco dostępne dla osób głuchych i słabosłyszących, warsztaty poetyckie kierowane do osób, które zaczynają swoją przygodę z poezją, wykład dr. Wojciecha Ejsmonda z dziedziny archeologii pt. „Światło złota i ciemność grobowca Tutanchamona” (tłumaczony na Polski Język Migowy), oprowadzanie w ciemności, w czasie którego niewidomi przewodnicy w całkowicie zaciemnionej sali zapoznają uczestników za pomocą dotyku z wybranymi dziełami sztuki i obiektami etnologicznymi, warsztaty tworzenia neonów prowadzone przez katowickie studio Neon Irsa z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Na finał Nocy muzeów przygotowano koncert zespołu Sorry Boys, który rozpocznie się o godzinie 23.15 (z tłumaczeniem tekstów piosenek na Polski Język Migowy).

Prawie wszystkie atrakcje są bezpłatne, ale na niektóre z nich obowiązują wcześniejsze zapisy. Więcej TUTAJ.

Fabryka Porcelany

Nieczęsto jest okazja do zwiedzania postindustrialnych przestrzeni Fabryki Porcelany. Dlatego Noc Muzeów to dobra okazja na wejście do historycznych, ponad 100-letnich wnętrz. W programie: prezentacja filmu przedstawiającego proces produkcji porcelany, zwiedzanie Fabryki Porcelany z przewodnikiem (w godz. 18.00-21.00, 25-osobowe grupy będą ruszały co 30 min.), spotkanie z historykiem, duża wystawa zdjęć dawnej Fabryki Porcelany, ekspozycja ocalonych od zniszczenia cennych artefaktów architektury przemysłowej. Dostępne będą także strefy relaksu i gastronomiczna.

Wstęp wolny. Więcej TUTAJ.

NOSPR

Specjalnie na Noc Muzeów siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zamieni się w scenerię z sennego koszmaru.  W planach są muzyczne atrakcje. Organowa noc horrorów, czyli krótkie, 20-minutowe pokazy muzyki organowej z filmów grozy. Instalacja Z kukułką w tle – zegary-kukułki z piszczałek organowych będą wędrować między foyer a labiryntem w plenerach NOSPR. Koncert Tango macabre?, podczas którego we foyer uczniowie Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach zagrają melancholijne i dzikie tanga Astora Piazzolli.

Wydarzenie jest bezpłatne. Początek o godz. 22.00, a zakończenie o północy. Więcej TUTAJ.

Muzeum Historii Komputerów i Informatyki

Poza zwiedzaniem na gości MHKI czekają gry wideo. M.in. pierwsza wersja słynnego Tetrisa na komputerze PDP 11/34 czy pierwsza polska gra komputerowa, Marienbad, na komputerze ODRA 1305. Będzie także wiele innych tytułów, które będą tego dnia dostępne. Zaplanowano też prezentację repliki komputera Apple I czy programowanie na komputerze Meritum.

Wstęp wolny. Więcej TUTAJ.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Po terenie kopalni oprowadzi świadek historii – uczestnik strajku w 1981 roku, na wystawie będzie można zobaczyć najnowsze eksponaty: guziki katyńskie pochodzące z mundurów policjantów ekshumowanych w Miednoje, nigdy dotąd nie pokazywaną tarczę ZOMO, która od dnia pacyfikacji po dziś dzień przeleżała ukryta na terenie kopalni. W klimat lat 80. ubiegłego stulecia przeniosą gości wydarzenia towarzyszące. Będą warsztaty linorytu, drukowania i medalierskie. Na pasjonatów gier planszowych będzie czekał Pokój Gier. O godz. 21.00 widowisko multimedialne wyświetlane na jednej ze ścian Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności – krótka opowieść przypominająca klimat społeczny lat 80., wprowadzenie stanu wojennego, strajk w kopalni „Wujek” i jego pacyfikację. Na zakończenie spektakl „Teatru domowego stanu wojennego” nawiązujący do wydarzeń w KWK „Wujek”.

Noc Muzeów w ŚCWiS potrwa 7 godzin, od 15.00 do 22.00. Wstęp wolny. Na niektórych wydarzeniach liczba uczestników jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy. Program jest dostępny TUTAJ.


Dodaj komentarz

*
*