Reklama

Piknik lotniczy, widowisko i inscenizacja historyczna. 100-lecie przyłączenia części Górnego Śląska do Polski w Katowicach

Redakcja
Wielkie obchody 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski w Katowicach. W kilku lokalizacjach przygotowano atrakcje z okazji okrągłej rocznicy. Będzie piknik lotniczy, widowisko teatralno-muzyczne i inscenizacja historyczna.

Dokładnie 20 czerwca 1922 roku gen. Stanisław Szeptycki wjechał na czele swoich oddziałów na katowicki Rynek. Zwieńczeniem tego symbolicznego wydarzenia było podpisanie przez rząd Rzeczpospolitej Polskiej niespełna miesiąc później, bo 16 lipca, Aktu Objęcia Górnego Śląska. W Katowicach odbędą się obchody setnej rocznicy tych wydarzeń. W najbliższy weekend będzie się dużo działo.

Świętowanie rozpocznie się 18 czerwca na lotnisku Muchowiec. Tam odbędzie się Piknik Lotniczy. Oprócz akrobacji powietrznych w wykonaniu grup Redbull i Żelazny, zaplanowano też inscenizację walk powietrznych z czasów I wojny światowej, przelot samolotów Casa C-295M, pokazy skoczków spadochronowych oraz pokazy sprzętu wojskowego i służb mundurowych. Impreza potrwa od godz. 11.00 do 18.00.

Następnie obchody przeniosą się na Rynek. Tam o godz. 20.00 rozpocznie się widowisko teatralno-muzyczne Metropolis Silesium. Na scenie, obok aktorów Teatru Śląskiego, wystąpią: Renata Przemyk, Julia Pietrucha, Mela Koteluk, Marcelina, Mateusz Konieczny, Sebastian Riedel, Maciej Lipina, Marcin Wyrostek, Miuosh oraz FDG.Orkiestra. Jak zapowiadają twórcy to będzie historia człowieka z Katowic, który miał siłę zmienić bieg czasu, tworzyć nowe, zmieniać sztukę, film, muzykę. Więcej TUTAJ.

Następnego dnia obchody rozpocznie msza w Archikatedrze Chrystusa Króla o godz. 10.30. Po niej, o 12.30, na Rynku odbędzie się inscenizacja wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic wraz z odsłonięciem tablicy pamiątkowej. W jej trakcie przez symboliczną bramę wjadą do miasta konne i piesze grupy rekonstrukcyjne oraz Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego. Aktorzy Teatru Śląskiego zrekonstruują wydarzenia z udziałem m.in. Wojciecha Korfantego i Józefa Rymera.

Po południu, o godz. 16.00 w Archikatedrze Chrystusa Króla, odbędzie się otwarcie Panteonu Górnośląskiego, ale wezmą w nim udział tylko zaproszeni goście. Jednak inauguracji towarzyszyć będzie koncert na placu przed świątynią. Od godz. 20.00 zagrają: Dżem, Sztywny Pal Azji, Stanisław Soyka, Kasia Moś, Maciej Lipina, Kasia Grzesiek. Po koncertach zaplanowano mapping na elewacji katowickiej katedry. Więcej TUTAJ.
Muzycznie setną rocznicę uczci także NOSPR. O godz. 18.00 muzycy NOSPR pod batutą José Maria Florêncio i w towarzystwie pianisty Piotra Sałajczyka zagrają kompozycje Bolesława Szabelskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Grzegorza Fitelberga. Więcej TUTAJ.

Oprócz programu kulturalnego, przygotowano także akcent sportowy. W niedzielę, 19 czerwca, odbędzie się Bieg Bohaterów, którego uczestnicy przebiegną 4,2 km ulicami Katowic. Specjalnie na to wydarzenie przygotowano trasę o symbolicznej długości jednej dziesiątej maratonu, która prowadzić będzie od Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach do mety w Parku Śląskim przy Skwerze Powstań Śląskich. Start o godz. 18.15. Więcej TUTAJ.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. W związku z ograniczoną liczbą miejsc w NOSPR na koncert Orkiestry będą obowiązywały bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach NOSPR – ich liczba również jest ograniczona.


Komentarze

  1. sai 20 czerwca, 2022 at 10:24 pm - Reply

    100 rocznica napaści polski na Śląsk

  2. Rr 18 czerwca, 2022 at 7:36 am - Reply

    Mam w gdzieś muzułmanów jak i psychicznie chorych Polaków!!! Ale żył by człowiek na poziomie a nie jak większość społeczeństwa za prawie najniższą krajową i pół narodu cieszy się że dostaje 500 plus świetne życia w chorej polsce!!!!

    • reksio 18 czerwca, 2022 at 10:12 am Reply

      A druga połowa zazdrości im tego 500 chociaż za 500 nie da się dziecka ubrać wyżywić, utrzymać i wykształcić.

  3. Assl 17 czerwca, 2022 at 11:07 am - Reply

    Smutny dzień dla Śląska. Teren ten utracił wtedy autonomię.

  4. Rr 16 czerwca, 2022 at 7:29 am - Reply

    Szkoda że Śląsk nie został Niemiecki teraz byśmy żyli na poziomie !!!!

    • 813 17 czerwca, 2022 at 9:44 pm Reply

      Smutno rocznica poczontkow upadku Ślonska. Ino gorole sie radujom, bo to ichnie święto.

      • Janina 19 czerwca, 2022 at 6:26 am Reply

        Tak się zastanawiam, dlaczego wszystkim co tu tak jest bardzo źle ( na Śląsku w Polsce) nie wyjadą,

        • kukura 19 czerwca, 2022 at 5:51 pm Reply

          Bo są na Śląsku u siebie.

          • patryk 20 czerwca, 2022 at 6:19 pm Reply

            Czyli jednak dobrze im.

    • kornisegus 17 czerwca, 2022 at 1:51 am Reply

      Oczywiście. Pełna zgoda. W której to pewności utwierdzają idiotyczne komentarze poniżej. Do tego niedorzeczne. Czyli polskie. 100%

    • patryk 16 czerwca, 2022 at 3:45 pm Reply

      Na poziomie niewolnika jak w czasach Bismarka ty ruski trolu.

      • Andrzej 16 czerwca, 2022 at 10:22 pm Reply

        Rr, i miałbyś za sąsiadów dziesięciu muzułmanów oraz dwóch panów z synkiem.

        • patryk 18 czerwca, 2022 at 5:32 pm Reply

          i parade gejowskiej dumy co miesiąc na rynku z obowiązkową akceptacją i obowiązkowe wykłady lgbtów w przedszkolach i podstawówkach. Jeszcze w Polsce jest normalnie i tego się razem trzymajmy.

          • kukura 18 czerwca, 2022 at 9:33 pm Reply

            Proszę nie zapomnieć o pigułce przed snem, bo stan się pogarsza.

Dodaj komentarz

*
*