Reklama

Nielegalne parkowanie w Katowicach (odc. 2)

Grzegorz Żądło
Wprawdzie mieliśmy w planach publikację zdjęć nielegalnie zaparkowanych samochodów co niedzielę, ale po naszym pierwszym tekście, dostaliśmy już kilkanaście zdjęć. Nie czekamy więc i publikujemy je od razu. Cieszy nas to, że podobnie jak nam, również i wam zależy na estetyce i porządku w Katowicach. Co istotne, dołączacie krótkie opisy okoliczności, w których powstały zdjęcia. Niektóre przypadki pokazują chamstwo i zupełny brak wyobraźni kierowców.

Pani Natalia przysłała nam zdjęcie zaparkowanego na przejściu dla pieszych na ul. Dąbrowskiego volkswagena. – Dzisiaj (poniedziałek) ok. godziny 10 przechodząc przez ulicę Plebiscytową pani poruszająca się samochodem widocznym na zdjęciach zaparkowała centralnie na przejściu dla pieszych, blokując je. Kiedy wychodziła z samochodu zwróciłam jej uwagę czy nie zauważyła, gdzie zaparkowała. Otrzymałam odpowiedź, że „mogę sobie przejść po samochodzie” i oddaliła się.

Z kolei pani Olga opisała sytuację, która miała miejsce przy skrzyżowaniu ulic Skłodowskiej-Curie i Kopernika. – Mój 7-letni syn kiedy szedł chodnikiem od strony Galerii Katowickiej nagle gwałtownie odskoczył i zamarł. Samochód wjechał przez pasy, a kiedy chciał wyjechać- niewidoczny zza budynku, prawie potrącił dziecko. Każdego dnia ktoś tam parkuje.

Czekamy na kolejne zdjęcia i koleje wasze historie, które możecie przysyłać na adres [email protected] Przypominamy, że zdjęcia nie powinny ważyć zbyt wiele (najlepiej do 1 MB). Zawsze najlepiej zrobić dwa ujęcia, jedno w wąskim, drugie w szerokim kadrze, żeby pokazać kontekst. Do każdego zdjęcia koniecznie dołączcie opis miejsca, datę i godzinę, kiedy zostało zrobione (np. skrzyżowanie ulic Sokolskiej i Morcinka, niedziela 24 marca, godz. 9:30). Do każdego maila dołączcie też zdanie: Zgadzam się na bezpłatną publikację przesłanego przeze mnie zdjęcia/zdjęć w portalu Katowice24.info oraz w mediach społecznościowych i innych kanałach należących do portalu (Facebook, Twitter, Youtube).

Zdjęcia możecie przesyłać też poprzez wiadomości na naszego Facebooka. Musicie jednak pamiętać, że FB obniża jakość fotografii i nie wszystkie będą mogły zostać wykorzystane. Oczywiście, prosimy o dołączenie tej samej klauzuli, co przy przesyłaniu zdjęć mailem. Nie będziemy ujawniać autorów zdjęć, chyba że ktoś poprosi o umieszczenie podpisu. Najlepiej, żeby zdjęcia były zrobione w poziomie.

Jednocześnie zachęcamy do przesyłania zdjęć straży miejskiej na adres [email protected] Jeśli wykroczenie uwidocznione na zdjęciu nie będzie budzić wątpliwości, strażnicy nie będą nawet musieli wzywać autorów zdjęć na świadka.

Zapraszamy do oglądania i komentowania. Pod każdym zdjęciem możecie zagłosować na, waszym zdaniem, najgorzej parkującego kierowcę. Wystarczy kliknąć w symbol dłoni.


Tagi:

Komentarze

 1. Paweł Skobar 27 marca, 2019 at 10:04 am - Reply

  Panie Grzegorzu, co by Pan powiedział na taki pomysł:
  – stworzenie prostej aplikacji pod skrzydłami portalu, o następującej funkcjonalności:
  * zdjęcie samochodu * miejsce z GPS * data i czas * kilka szablonów z opisami np. parkowanie na przejściu dla pieszych Aplikacja wraz ze stosowną formułka prawną wysyłałaby na adres e-mail straży miejskiej wiadomość wraz z powyższymi informacjami. Tak jak już wcześniej pisałem, setki e-maili a potem interpelacja radnego do straży z pytaniem o statystykę zmusiłaby ich do bardziej efektywnej pracy. Apkę można sfinansować crowdfundingiem. Z chęcią się dołożę.

 2. Wiki 26 marca, 2019 at 10:50 pm - Reply

  Co złego jest w parkowaniu z trzeciego zdjęcia (Uniwersytecka 11). Owszem, ktoś wjechał na chodnik, ale „na oko” to 1,5m przejścia zostawił, a nie widać tam znaku „zakaz zatrzymywania się i postoju” (czy tylko niewidoczny na zdjęciu)? Podobnie chyba będzie na ulicy Kopernika, jeśli nie ma tam wyjścia z klatki…

  • kkk 27 marca, 2019 at 9:23 am Reply

   PoRD Art. 49. 1.2. Zabrania się zatrzymania pojazdu na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem.

   • Wiki 27 marca, 2019 at 10:15 pm Reply

    O widzisz! Ze zdjęcia na Uniwersyteckiej nie wynikało, że jest tam przejście dla pieszych, stąd moja wątpliwość.

    Dzięki za dodatkowe przytoczenie przepisów 🙂

 3. Jan 26 marca, 2019 at 2:34 pm - Reply

  Widzę że zaczyna brakować tematów. Podpowiem ważny dla mieszkańców Katowic i miast ościennych. Proponuje zajęcie się smrodem który emituje katowickie MPGK przy ul. Milowickiej. Truje ludzi na potęgi a urzędnicy na cele z prezydentem ignorują temat

  • Grzegorz Żądło 26 marca, 2019 at 2:54 pm Reply

   Tematów mamy wystarczająco dużo, a tym też zajmowaliśmy się nie jeden raz.

Dodaj komentarz

*
*