Reklama

Neonowy słup ogłoszeniowy, czyli reakcja na Covid-19

Ł. K.
Nowy neon na słupie ogłoszeniowym w Katowicach. To instalacja artystyczna, która według autorów, ma alarmować i skłaniać do wyciszenia. Neon jest reakcją na koronawirusa i sam reaguje na dźwięk.

Neonowa instalacja w centrum Katowic. Choć nowe neony zwykle wywołują duże zainteresowanie w mieście, to ten projekt przeszedł bez większego echa. Nietypowa, nawet jak na tak bogate w neony miasto, instalacja SAW COVID-19 REACT.ON powstała w podcieniach Miasta Ogrodów. Od dłuższego czasu przechodząc przez pl. Sejmu Śląskiego po zmroku mieszkańcy mogą zauważyć mocne czerwone światło. To instalacja stworzona na słupie ogłoszeniowym, która ma być reakcją na pandemię koronawirusa. SAW oznacza stację audiowizualną. Warstwę wizualną widać z daleka i tworzy ją 38 sztuk neonów o łącznej długości 55 metrów.

Z kolei wrażenie audio można wywołać samemu. Wystarczy podejść i głośno klaskać. Neon gaśnie pod wpływem zakłóceń dźwiękowych. Jak piszą autorzy, „alarmujący charakter instalacji skłania do wyciszenia i świadomego przeżywania rzeczywistości w obliczu globalnego zagrożenia„. Instalacja neonowa została zrealizowana przez Martę Gawin oraz Pawła Krzywdzińskiego. Projekt powstał w ramach programu Lokata w Kulturę.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*