Reklama

Na co warto zagłosować w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego

Na ul. Żwirki i Wigury powinien już być pas zieleni.

Redakcja
Z każdym rokiem katowicki Budżet Obywatelski coraz bardziej staje się skarbonką dla szkół, przedszkoli, bibliotek i straży pożarnej. Część aktywnie działających na rzecz miasta mieszkańców dała już sobie spokój ze składaniem wniosków, więc wybór nie jest za duży. Prześledziliśmy projekty zakwalifikowane do głosowania, które rozpoczęło się w weekend. Poniżej nasze rekomendacje.

Wśród projektów ogólnomiejskich jest kilka czy nawet kilkanaście całkiem dużych i kosztownych inwestycji. Takie jak boiska pomijamy, bo ich budowa czy modernizacja powinna być finansowa bezpośrednio z budżetu miasta. Podobnie jak rozbudowa miejskiego monitoringu. Nasz wybór padł m.in. na wniosek pt. „Bulwary Rawy Szopienice„. Jak pisze jego autor, „projekt ma na celu rewitalizację terenu znajdującego się przy rzece Rawa poprzez zazielenienie, stworzenie alejek z naturalnej nawierzchni, ławek, oświetlenia i zagospodarowanie okolicy koryta Rawy. Ponadto będą stojaki rowerowe, piesuary czy kosze.” Rawa i jej otoczenie są w Katowicach bardzo zaniedbane, dlatego każda inicjatywa, która może to zmienić, jest warta poparcia.

Ciekawym pomysłem jest „Tor do jazdy na rowerze, hulajnodze i rolkach – Pumptrack na Dolinie Trzech Stawów/Muchowcu„. Jak pisze wnioskodawca „​pumptrack jest bezpiecznym obiektem stworzonym do dobrej zabawy na rowerze, rolkach czy hulajnodze. Ułożona w pętlę trasa o długości ok. 250 metrów, dzięki odpowiednio wyprofilowanym zakrętom i garbom, umożliwia rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez konieczności pedałowania czy odpychania się. Jazda na PUMPTRACKU świetnie wpisuje się w nurt sportów popularnych wśród młodzieży, których uprawianie nie wymaga monotonnych treningów lecz daje mnóstwo frajdy.

Z projektów dzielnicowych wybraliśmy kilka. W śródmieściu będzie to kontynuacja pomysłu z ubiegłego roku, czyli „Zielone chodniki w centrum Katowic II„. Chodzi tu o odbrukowanie części chodników i w tak uwolnionej przestrzeni, posadzenie drzew i krzewów.  Rok remu ten sam projekt, ale dotyczący innych lokalizacji, zdobył aż 1107 głosów. Niestety, z powodu opieszałości urzędników, projekt nie został jeszcze zrealizowany, ale jest nadzieja, że stanie się to do końca roku.

Po raz kolejny powraca pomysł stworzenia ogólnodostępnej infrastruktury tenisowej. Tym razem to „Ścianka tenisowa ziemnego w Dolinie Trzech Stawów„. Celem projektu „jest budowa ścianka treningowej do tenisa ziemnego na użytek publiczny. Planuje się wybudować ściankę paraboliczną (materiał polimer) o szerokości 8 metrów i wysokości 3 metrów, dzięki czemu na ściance będą mogły grać dwie osoby jednocześnie Przy ściance planuje się postawienie 2 ławek z oparciami, kosza na śmieci oraz stojaka na rowery.”

Wnioskodawca widziałby ściankę na starym asfaltowym korcie przy ul. Trzech Stawów (w pobliżu stawu Łąka).

Każda inicjatywa, która może poprawić komfort i bezpieczeństwo rowerzystów jest warta poparcia. Na os. Witosa może powstać droga rowerowa wzdłuż ul. Kochłowickiej na odcinku od ul. Witosa w kierunku ul. Bocheńskiego. „Została już wybrana do realizacji budowa drogi rowerowej od ul. Barlickiego do ul. Witosa. Drugi etap to budowa dwóch odcinków asfaltowej drogi dla rowerów wzdłuż ul. Kochłowickiej (razem 280m): 1. Od ul. Witosa do ul. Chodnikowej (ok. 180m) 2. Od ul. Chodnikowej przez ul. Kolońską do ul. Ścianowej (ok. 100m) Rowerzyści ul. Chodnikową oraz ul. Ścianową przejadą w ruchu ogólnym z uwagi na marginalny ruch samochodowy. W efekcie możliwy będzie bezpieczny i wygodny dojazd aż do ul. Bocheńskiego.” – czytamy  w opisie projektu.

W Załężu naszą uwagę zwróciły projekty zielone, w tym minipark przy ul. Gliwickiej. Więcej TUTAJ.

Głosowanie w BO 2022 potrwa do 23 września.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*