Reklama

Można już wyrobić nowy dowód. Trzeba zostawić w urzędzie odciski palców

Łukasz Kądziołka
Nowe dowody osobiste oznaczają duże zmiany. Po raz pierwszy dowód będzie miał nową cechę biometryczną, czyli odciski palców. Od dzisiaj można składać wnioski, ale nie jest to obowiązkowe.

Duże zmiany w dowodach osobistych. Od dzisiaj gminy mogą wydawać nowe dokumenty. W warstwie graficznej nie różnią się one od tych aktualnych. Na awersie, w prawym górnym rogu, umieszczone zostało oznaczenie PL na tle flagi Unii Europejskiej. Na rewersie napis „Numer dowodu osobistego” został zastąpiony napisem „Seria i numer dokumentu”. Nowe dowody mają dodatkowe informacje biometryczne. Oprócz zdjęcia twarzy, powróci podpis posiadacza. Ważniejsze jest jednak to, czego nie widać. Nowością są dwa odciski palców. Podpis i odciski znajdą się w dowodach osób powyżej 12. roku życia i będą odwzorowywane w urzędzie.

Nowy e-dowód będzie miał dodatkowe opcje. Dzięki warstwie elektronicznej jego właściciel może komunikować się online z administracją publiczną. Dokument umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Aby korzystać z tych możliwości należy aktywować warstwę elektroniczną e-dowodu. Można to zrobić odbierając dokument lub w dowolnym innym momencie, ale zawsze w urzędzie. Aktywując warstwę elektroniczną ustalamy także dwa kody PIN (cztero- i sześciocyfrowy). Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać i podpisać. Czterocyfrowy PIN pozwala na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy – do podpisu pisma.

Nowy e-dowód to również jedno duże ograniczenie. Nie ma możliwości wyrobienia go online. Z powodu konieczności zebrania odcisków palców i ręcznego podpisu, wniosek w sprawie nowego dowodu można od dzisiaj złożyć tylko w urzędzie gminy. Do urzędów trafiły już skanery do zbierania odcisków palców. Jednak przewidziano też możliwość dojazdu urzędnika do osób, które nie mogą same wybrać się do urzędu. Będą oni wykorzystywali mobilne stacje umożliwiające pobranie odcisków palców poza urzędem.

Dowody wydawane osobom powyżej 12. roku życia będą ważne przez 10 lat, a młodszym – 5 lat. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania prawa krajowego do unijnego. Jednak nie oznacza to, że trzeba wymieniać dowody osobiste. Będą one ważne przez okres, na jaki zostały wydane.

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, od 8 listopada do końca tego roku około 100 tysięcy osób powinno wymienić dowody z uwagi na utratę ważności obecnego dokumentu, a ponad 17 tysięcy osób złożyć wniosek z powodu ukończenia 18 lat. W przyszłym – 2022 r. – dowody osobiste, z powodu utraty ich ważności, powinno wymienić około 1 725 300 osób, a około 151 200 złożyć wniosek z powodu ukończenia 18 lat.

Więcej informacji o e-dowodzie można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*