Podczas przebudowy linii E65 powstanie też przejście podziemne pod torami na wysokości kąpieliska Bugla. Oznacza to, że mieszkańcy śródmieścia będą w końcu mogli bezpiecznie przejść na drugą stronę.
Obecnie centrum Katowic jest praktycznie odcięte od Bugli. Mimo że z okolic ulic Raciborskiej, Strzeleckiej, Adamskiego, Koszarowej, Kozielskiej, Lisieckiego, Mikołowskiej, Kominka, Kubiny i wielu innych do Bugli jest raptem kilkaset metrów, dostanie się na kąpielisko pieszo czy rowerem jest właściwie niemożliwe. Wszystko dlatego, że nie ma żadnego wyznaczonego przejścia przez tory, które biegną pomiędzy końcówką ul. Raciborskiej i Buglą. Jest tam wprawdzie przejazd kolejowy, ale w założeniu szlabany są na nim cały czas opuszczone, a poza tym droga po drugiej stronie prowadzi do bazy Kolei Śląskich. Mimo to, mieszkańcy przechodzą przez tory i dziką ścieżką dochodzą do kąpieliska, ale to niebezpieczne, bo cały czas kursują tędy pociągi.
Po przebudowie linii E65 skomunikowanie Bugli z centrum ma się poprawić. Projekt zakłada powstanie przejścia pod torami. Zostanie ono zbudowane bliżej wiaduktu w ciągu al. Górnośląskiej (A4). Wszystko dlatego, że to właśnie w to miejsce zostanie przeniesiony przystanek kolejowy Katowice Brynów, który znajdzie się tuż za wiaduktem (po jego północnej stronie). – Jeden peron na przystanku Katowice Brynów zostanie połączony z ul. Raciborską ścieżką pieszo-rowerową prowadzącą wzdłuż toru. Dojście do drugiego peronu będzie możliwe zaprojektowanym chodnikiem prowadzącym od ul. Żeliwnej przy Orliku. Perony będą połączone bezpiecznym przejściem pod torami. Obiekt powstanie na wysokości autostrady A4 i będzie wyposażony w schody i windy, które ułatwią komunikację – informuje Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP PLK.
Dochodząc pieszo lub dojeżdżając do końca ul. Raciborskiej, trzeba będzie skręcić w lewo i ciągiem pieszo-rowerowym dostać się na peron. Z niego przejściem podziemnym będzie można przejść pod torami i wyjść po drugiej stronie. Tam powstanie chodnik do parkingu przy Bugli.
Przebudowa torów w Katowicach potrwa 4 lata. Umowa za ponad 4 miliardy złotych podpisana
Na razie nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie powstanie przejście, bo to część wielkiego projektu przebudowy katowickiego węzła kolejowego. PKP PLK podpisały już umowę z wykonawcą prac, który tworzy teraz szczegółowy harmonogram inwestycji. Wszystkie prace na linii E65 w Katowicach mają zostać wykonane do 2028 roku.
Totalny bezsens. Przejście podziemne powinno być na przedłużeniu ul. Raciborskiej, a zaraz obok niego perony. A tak pasażer, żeby przejść z peronu w kierunku Brynowa do Raciborskiej, musi się cofać do autostrady, przejść przejściem podziemnym, a potem jeszcze kawał przejść do tejże ulicy.
Przede wszystkim to ten przystanek kolejowy powinien powstać bliżej Raciborskiej, a nie A4, okoliczni mieszkańcy mieliby bliżej.
Zresztą połowa tego terenu za torami powinna być odebrana PKP i przeznaczona pod inwestycje.