Reklama

Mięsożerne rośliny i jaja tasiemca na rynku w Katowicach

Szymon Kosek
Trwa XIII Śląski Studencki Festiwal Nauki. Na katowickim rynku rozłożył się z tej okazji Jarmark Wiedzy. Na 50 stoiskach można zobaczyć czym zajmują się młodzi naukowcy ze śląskich uczelni.

Na rynku prezentują się dzisiaj koła naukowe Uniwersytetu Śląskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy i Politechniki Śląskiej. – Chcemy zainteresować ludzi nauką i pokazać, że wcale nie jest ona taka nudna – mówi Katarzyna Topolska, przewodnicząca Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Śląskiego.

Studenci pokazują ciekawostki ze świata m.in. nauk przyrodniczych. Na stoisku koła naukowego „Planeta” z Uniwersytetu Śląskiego można zobaczyć rośliny owadożerne, takie jak rosiczki, muchołówki i kapturnice. Wśród nich są też bardzo rzadkie okazy, np. występujący tylko w południowo-wschodniej Australii cefalotus.

Swoje dokonania prezentuje też sekcja koła „Biowar”, której członkowie zajmują się izolacją drożdży wykorzystywanych w browarnictwie. Jest też miejsce na mniej przyjemne tematy, czyli pasożyty. Na stoisku koła parazytologicznego można zobaczyć, jak wyglądają jaja tasiemca. Studentki opowiedzą też zainteresowanym o innych pasożytach, które trudno wykryć, a które mogą powodować poważne problemy zdrowotne.

Koło naukowe badań i technologii kosmicznych „Space Donkeys” pokazuje nowoczesne metody obserwacji wszechświata. Zobaczyć można też techniczne wynalazki studentów Instytutu Technologii i Mechatroniki Uniwersytetu Śląskiego.

Jarmark Wiedzy potrwa do godz. 18. Potem, na scenie, odbędzie się Pokaz Talentów.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*