Reklama

Miasto zabezpiecza kilkanaście milionów złotych na kupno byłej siedziby KHW. Jest też inny chętny

Zdjęcie: https://srk.com.pl.

Grzegorz Żądło
Na najbliższej sesji radni przegłosują projekt zmian w budżecie miasta, zgodnie z którym, 13 mln zł ma zostać przeznaczone na kupno byłej siedziby Katowickiego Holdingu Węglowego. Po włączeniu KHW do PGG budynek stoi właściwie pusty. Nie wiadomo na razie czy zarządzająca nim Spółka Restrukturyzacji Kopalń ogłosi przetarg na sprzedaż, bo zainteresowanie przejęciem obiektu jest też Śląski Urząd Wojewódzki.

O tym, że Katowice chcą kupić biurowiec przy ul. Damrota 16 pisaliśmy pod koniec maja. Ewa Lipka, rzecznik prasowy UM Katowice, mówiła nam wtedy, że powodem zainteresowania zakupem budynku jest szukanie oszczędności.

Dziś już wiemy, że żeby wygenerować jakieś oszczędności, najpierw trzeba będzie wyłożyć duże pieniądze. Miasto rezerwuje na zakup nieruchomości 13 mln zł. Pierwotnie słyszeliśmy o planach przeniesienia na Damrota rozrzuconych po mieście wydziałów urzędu. Okazuje się jednak, że docelowa koncepcja jest inna. W związku z rezygnacją z remontu i przeznaczenia na siedzibę Centrum Organizacji Pozarządowych kamienicy przy ul. Młyńskiej 9, to właśnie COP miałby zająć część biurowca przy Damrota. W byłej siedzibie KHW miałaby też powstać filia MDK Bogucice-Zawodzie. Przy czym tak naprawdę nie byłby to kolejny oddział tego MDK (chociaż formalnie tak), ale bardziej dom kultury dla os. Paderewskiego. Kolejni potencjalni „lokatorzy” biurowca to Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i stowarzyszenie kombatantów i weteranów.

Mimo że za chwilę w budżecie miasta zostanie zabezpieczonych na zakup nieruchomości 13 mln zł, sprawa nie jest jeszcze przesądzona. Okazuje się bowiem, że zainteresowany budynkiem jest też Śląski Urząd Wojewódzki. Jak słyszymy nieoficjalnie od osoby znającej kulisy sprawy, jeśli wojewoda będzie chciał biurowiec, to go dostanie.

Na razie SRK nie informuje czy i kiedy ogłosi przetarg na sprzedaż nieruchomości. Wiele zależy od wspomnianej już decyzji wojewody.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*