Reklama

Miało być 5 zielonych przystanków, a będą 3. Jeśli znajdzie się wykonawca

Grzegorz Żądło
Zakład Zieleni Miejskiej ogłosił już trzeci przetarg na wykonanie zielonych przystanków. Poprzednie dwa zostały unieważnione, bo złożone przez wykonawców oferty były znacząco wyższe niż budżet przeznaczony na inwestycję. Teraz projekt został odchudzony. Zamiast 5, mają powstać tylko 3 zielone przystanki.

To jeden z pomysłów zgłoszonych do pierwszej edycji Zielonego Budżetu. Już powinien zostać zrealizowany, ale Zakład Zieleni Miejskiej nie może wybrać wykonawcy. Nie może, bo w dwóch kolejnych przetargach zaproponowane przez firmy ceny były za wysokie. Żeby więc w ogóle cokolwiek z tego projektu wyszło, zapadła decyzja o rezygnacji z części lokalizacji. Padło na ul. Gliwicką (przy Punkcie 44) i ul. Mikołowską (przy pl. Hlonda). Pozostały przystanki przy ul. Sokolskiej (w kierunku ul. Chorzowskiej, w pobliżu budynku Sokolska 33), ul. Radockiego (przy budynku Radockiego 160) i ul. Kościuszki (przystanek tramwajowy przy basenie Brynów).

Pierwszy przetarg na wykonanie zielonych przystanków ZZM ogłosił we wrześniu 2021 roku. Zakład chciał przeznaczyć na inwestycję 278 813 zł. Tymczasem firma Sorted Sp. z o.o. z Piaseczna chciała ją wykonać za 489 975 zł, a Botika s.c z Katowic za 531 472,70 zł. Obydwaj oferenci byli zdecydowanie za drodzy, dlatego przetarg został unieważniony.

W drugim przetargu, który został ogłoszony w październiku ubiegłego roku, zaproponowane kwoty były jeszcze wyższe. Firma Sorted „zdrożała” w ciągu kilku tygodni do 637 980 zł, czyli o prawie 150 000 zł. Drugi oferent, Kapibara Sp. z o.o. z Knurowa, zaproponował nieco mniej, bo 549 900. To jednak i tak zdecydowanie za dużo, bo tym razem ZZM chciał przeznaczyć 285 763 zł.

Teraz kwota jest podobna (275 000 zł), ale za to ubyło 40% prac do wykonania.

Projekt przewiduje, że na wybranych przystankach wiata zostanie wymieniona na nową. Na dachu znajdzie się mata rozchodnikowa. Z tyłu zostaną posadzone rośliny pnące. Projektant proponuje wiciokrzew zaostrzony. Z boku wiat mają zostać urządzone zieleńce. Rośliny zostaną posadzone w czymś na kształt donicy, wykonanej z betonowej palisady. Proponowane do posadzenia rośliny to turzyca morrowa „Ice Dance” lub turzyca oszimska ‘Evergold’, bodziszek czerwony, przywrotnik czerwonostopy lub liliowiec ‘Stella de Oro’ albo barwinek pospolity. Dominantę ma stanowić perukowiec Royal Purple Cotinus.

Termin składania ofert w trzecim przetargu mija 17 maja.


Tagi:

Komentarze

  1. Grucha 5 maja, 2022 at 11:28 am - Reply

    300 koła na zarośnięte budki, które jeszcze potem trzeba będzie regularnie utrzymywać? Genialny pomysł. Można też posadzić drzewa za ułamek tej kwoty ale to by było za proste

Dodaj komentarz

*
*