Reklama

Zielone przystanki pod dużym znakiem zapytania. Drugi przetarg zostanie unieważniony

Grzegorz Żądło
Wygląda na to, że jednak nie będzie zielonych przystanków w kilku dzielnicach Katowic. Na drugi przetarg na ich wykonanie wpłynęły jeszcze wyższe oferty niż na pierwszy. Przetarg zostanie unieważniony i w tym roku kolejny nie zostanie już ogłoszony. W związku z tym, że to inwestycja jednoroczna, teoretycznie powinna wypaść z budżetu miasta. To z kolei oznaczałoby rezygnację z realizacji zadania, które zostało wybrane w pierwszej edycji Zielonego Budżetu.

Kilka tygodni temu pisaliśmy, że Zakład Zieleni Miejskiej unieważnił przetarg na wykonanie 5 zielonych przystanków, które miały stanąć w kilku dzielnicach Katowic. ZZM chciał przeznaczyć na przystanki 278 813 zł. Tymczasem firma Sorted Sp. z o.o. z Piaseczna chciała je wykonać za 489 975 zł, a Botika s.c z Katowic za 531 472,70 zł. Obydwaj oferenci byli zdecydowanie za drodzy, dlatego przetarg został unieważniony.

W drugim przetargu zaproponowane kwoty były jeszcze wyższe. Firma Sorted „zdrożała” w ciągu kilku tygodni do 637 980 zł, czyli o prawie 150 000 zł. Drugi oferent, Kapibara Sp. z o.o. z Knurowa, zaproponował nieco mniej, bo 549 900. To jednak i tak zdecydowanie za dużo, bo tym razem ZZM chciał przeznaczyć 285 763 zł.

Unieważnienie przetargu to już tylko formalność. Trzeciego postępowania w tym roku już ma nie być. Wiele wskazuje więc na to, że z zielonych przystanków trzeba będzie zrezygnować.

Miały one powstać przy pl. kardynała Augusta Hlonda (przy ul. Mikołowskiej), ul. Gliwickiej (przy Punkcie 44), ul. Sokolskiej (w kierunku ul. Chorzowskiej, w pobliżu budynku Sokolska 33), ul. Radockiego (przy budynku Radockiego 160) i ul. Kościuszki (przystanek tramwajowy przy basenie Brynów).

Na każdym z nich obecna wiata miała zostać wymieniona na nową. Na dachu planowana była mata rozchodnikowa, a z tyłu rośliny pnące (wiciokrzew zaostrzony). Z boku wiat miały zostać urządzone zieleńce. Proponowane do posadzenia rośliny to turzyca morrowa „Ice Dance” lub turzyca oszimska ‘Evergold’, bodziszek czerwony, przywrotnik czerwonostopy lub liliowiec ‘Stella de Oro’ albo barwinek pospolity. Dominantę miał stanowić perukowiec Royal Purple Cotinus.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*