Szczyt klimatyczny to nie tylko utrudnienia na drodze. Metropolia otworzyła drzwi byłej siedziby Muzeum Śląskiego. W środku czekają na mieszkańców wystawy, mapping, koncerty, warsztaty i spotkania z ekspertami.
Była siedziba Muzeum Śląskiego otwiera swoje drzwi na ponad dwa tygodnie. W budynku przy al. Korfantego 3 będą atrakcje głównie dla mieszkańców, ale również uczestników szczytu klimatycznego. To tu ma bić serce metropolii. Serce to pierwsze, co zobaczą i usłyszą goście metropolitalnej wystawy. W kolejnych pomieszczeniach czeka mapping w 270 stopniach, który opowiada o historii i potencjale miast wchodzących w skład GZM. Poza tym “kostkowa” wystawa o tym, co dla metropolii jest i powinno być najważniejsze. – Chcielibyśmy promować to, co jest dobrego u nas wśród mieszkańców, ale też uczestników szczytu. Na pewno nam zależy, żeby mieszkańcy byli bardziej świadomi po tych warsztatach i spotkaniach z ekspertami. Żeby wiedzieli, jakiego rodzaju działania są podejmowane na całym świecie. Jakiego rodzaju toczy się dyskusja, jakie są trendy i w którym kierunku zmierza świat – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W roli ekspertów znane osoby.
Po filmowych pokazach, które będą się odbywały w weekendowe wieczory, będzie można posłuchać m.in. Marcina Dorocińskiego i Marty Dymek. Dużym zainteresowaniem powinno się cieszyć spotkanie z Gilem Penalosą. – To będzie coś w rodzaju warsztatów jak budować aktywne społecznie miasto – mówi Jacek Woźniakowski z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ostatnim gościem w byłej siedzibie Muzeum Śląskiego będzie Filip Springer. Poza tym dla mieszkańców przygotowano też darmowe koncerty, na których swoje muzyczne talenty zaprezentują uczniowie Państwowych Szkół Muzycznych z wszystkich miast metropolii. Jest też strefa relaksu z bezpłatną kawą, dużą ilością zieleni i relaksacyjną muzyką. W tygodniu budynek obok Rynku będą najliczniej odwiedzali uczniowie szkół. Wezmą udział w warsztatach społecznych, naukowych i muzycznych. Metropolitalne wystawy i atrakcje potrwają dłużej niż szczyt klimatyczny, bo do 15 grudnia. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Muzeum będzie czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9-23, a w weekendy w godz. 10-23. Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć TUTAJ.