Reklama

MCK najlepszą przestrzenią publiczną województwa śląskiego

Łukasz Kądziołka
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach zdobyło nagrodę Grand Prix w tegorocznej edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Województwa Śląskiego.

W sali marmurowej Urzędu Marszałkowskiego wręczone zostały nagrody w dwóch konkursach: Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2016 i Architektura Roku Województwa Śląskiego 2015. MCK zostało wyróżnione za „stworzenie przestrzeni publicznej i budynku o charakterystycznej ekspresyjnej formie, stanowiącej harmonijne dopełnienie osi kultury i podkreślającej silną tożsamość tego miejsca„. Nagrodę odebrali Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic oraz jeden z twórców obiektu Jerzy Szczepanik-Dzikowski z pracowni JEMS Architekci. Rok temu w wywiadzie dla Katowice24.info architekt porównywał MCK do podstawki pod Spodek. – Myślę, że MCK jest z naszego punktu widzenia budynkiem ważnym. Jest rodzajem doświadczenia, którego do tej pory jeszcze nie mieliśmy. Jesteśmy bardzo ciekawi, jaki będzie odbiór tego budynku. Chcielibyśmy też, aby wraz z upływem czasu, obronił się w naszej opinii. Cieszymy się, że przyszło nam projektować w tak niezwykłym miejscu taki wymagający dom. Była to pewna frajda i radość – mówił nam Szczepanik-Dzikowski.

Konkurs Architektura Roku 2015 był podzielony na 5. kategorii. Wśród wyróżnionych realizacji znalazł się budynek biurowy Porcelana Śląska Park i wnętrze drugiego budynku wchodzącego w skład kompleksu. Za projekt jest odpowiedzialna katowicka pracownia TTAT, która wyróżniona została również za dom podmiejski w Tychach. Cały stos nagród odebrali inni katowiccy twórcy, Jojko + Nawrocki Architekci. Oprócz wielu wyróżnień, dostali dwie nagrody. W kategorii dom jednorodzinny, za dom letniskowy w Żywcu. Natomiast projekt rozbudowy przedszkola w Paniówkach został wyróżniony Grand Prix drugiego konkursu.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*