Reklama

Katowicka pracownia wygrywa konkurs na projekt szkoły muzycznej

Grzegorz Żądło
Katowicka pracownia SLAS Architekci wygrała konkurs na rozbudowę szkoły muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budynek powstanie zgodnie z koncepcją architektów z Katowic.

W Katowicach pracownia SLAS nie jest jeszcze dobrze znana, co wcale nie znaczy, że jej architekci nie projektują w mieście, w którym mają swoją siedzibę. Kończy się właśnie budowa dużego podwórka pomiędzy ulicami Adamskiego i Koszarową, której projekt jest dziełem SLAS-ów.  Podobna koncepcja będzie realizowana w Chorzowie.

Rozbudowa Państwowej Szkoły Muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju będzie znacznie poważniejszym przedsięwzięciem. W nowym budynku znajdzie się m.in. sala koncertowa na 300 osób, pomieszczenia dla muzyków, foyer i kawiarnia. Katowiccy architekci zaproponowali niestandardowe rozwiązania i materiały. Elewacja budynku ma zostać wykonana z polerowanej stali nierdzewnej. – Ma to być nawiązanie do przemysłowego charakteru Jastrzębia-Zdroju – wyjaśnia Mariusz Komraus, który pracuje wspólnie z Aleksandrem Bednarskim.

Architekci musieli wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu, dlatego pomiędzy jedną, a drugą częścią budynku występuje różnica wysokości (jedna kondygnacja). Pod schodami, pomiędzy starym i nowym budynkiem szkoły, ma się mieścić łącznik dla uczniów, tak żeby nie musieli wychodzić na zewnątrz. Przeszklenia od strony ulicy mogą być wykorzystywane na wystawy czy zapowiedzi występów w szkole.

W uzasadnieniu do pierwszej nagrody jury napisało m.in., że “pomimo niewielkich powierzchni założonych w programie inwestycji, zręcznie uzyskano ciekawe i eleganckie rozwiązanie przestrzeni foyer, umożliwiające sprawne poruszanie się gości w obrębie sali koncertowej oraz wykorzystanie dwóch wejść po przeciwległych stronach obiektu. Skromna i zwarta bryła nowego budynku ma szansę na realizację w niewygórowanym budżecie inwestycji jak również na racjonalne koszty eksploatacji obiektu w przyszłości.”

Na podstawie wybranej w konkursie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej ma teraz powstać projekt budowlany.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*