Reklama

“Leśne hotele” otwarte. Leśnicy wyznaczyli miejsca, w których można nocować

Źródło: Pixabay.

Redakcja
Leśnicy zapraszają do nocowania w lesie. Wyznaczono strefy, w których można legalnie nocować i spędzać czas na łonie natury. Jednak trzeba przestrzegać kilku zasad.

Akcja “Zanocuj w lesie” rozszerzona. Od 1 maja Lasy Państwowe udostępniły miłośnikom przyrody, bushcraftu i surwiwalu mapę miejsc, w których legalnie można nocować. W pilotażowej odsłonie programu skierowanego do osób spędzających czas na łonie natury było dostępnych 46 miejsc. Od soboty nocować można łącznie na powierzchni 600 tys. ha w 425 nadleśnictwach. Również w Nadleśnictwie Katowice wydzielono dwie strefy “Zanocuj w lesie” w okolicy Katowic – w Mysłowicach i Imielinie.

Udostępnienie terenów leśnych może zachęcić do nocowania wiele osób. Jednak leśnicy przypominają, że wymaga to odpowiedniego przygotowania. “Akcja «Zanocuj w Lesie» skierowana jest przede wszystkim do osób przygotowanych do bytowania w trudnych warunkach terenowych. Spędzenie nocy w lesie to zetknięcie się z dziką przyrodą w całej okazałości. Dlatego nie należy zapominać o zasadach bezpieczeństwa, zdrowym rozsądku oraz przestrzeganiu regulaminu” – czytamy w komunikacie Lasów Państwowych. Porady i zasady dotyczące nocowania w lesie można znaleźć na poniższym filmie i TUTAJ.

W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. Z kolei nocleg powyżej dziewięciu osób należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. To samo dotyczy chęci nocowania takiej grupy przez dłużej niż dwie noce. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.
Poza tym biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego. Przede wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).

Poniżej niektóre z najważniejszych zasad:

W 46 obszarach pilotażowych będzie można przez rok (od 14.04.2021 do 14.04.2022) używać kuchenek gazowych.

Nadal obowiązuje zakaz palenia ognisk poza miejscami do tego wyznaczonymi,
Nie jest dozwolone zbieranie drewna,
Zaleca się używanie hamaka i płachty biwakowej, w przypadku namiotu powinien on być rozbity na trwałej nawierzchni (bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej),
Obowiązują pozostałe przepisy wynikające z ustawy o lasach, w tym zakaz wjazdu do lasu pojazdami, np. kamperami.


Tagi:

Komentarze

  1. Rumcajs 4 maja, 2021 at 10:29 am - Reply

    Zabawne.. kto chciałby zabierać tłum dziewięciu ludzi na biwak? Nie zostawiać śladów, stan ściółki, a widział ktoś stan ściółki na zrębie po przejściu maszyn do zwózki pni, widział ktoś co pozostawiają po sobie robotnicy ZUL?
    Filtry olejowe, bańki na paliwo, butelki i puszki bynajmniej nie po paliwie.
    Uprawiam bushcraft od dziesięciu lat i takiej troski o stan lasu ze strony nadleśnictw nie pamiętam.
    Walcie się.

    L

Dodaj komentarz

*
*