Reklama

Katowice szukają firmy, która zaprojektuje odnowienie Stargańca. Staw może być zasilany wodą z wodociągu

Grzegorz Żądło
Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach ogłosił przetarg na projekt zagospodarowania Stargańca. To staw z plażą leżący w całości na terenie Mikołowa, za którego rewitalizację mają jednak zapłacić Katowice. Z odnowionego ośrodka będzie można korzystać najwcześniej latem 2022 roku.

Starganiec to przez lata było jedno z ulubionych miejsc letniego wypoczynku mieszkańców Katowic. Jednak od dłuższego czasu staw i jego najbliższe otoczenie mocno odstają od oczekiwań osób, które spędzają w tym miejscu czas. Wprawdzie w 2014 roku, po uprzątnięciu przez Mikołów gruzów dawnych obiektów, Nadleśnictwo Katowice stworzyło tu skromną infrastrukturę turystyczno-wypoczynkową (kilka wiat, miejsca do palenia ognisk, kilkanaście ławek), to jednak było to zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb. Dlatego 12 października 2018 roku prezydent Katowic, burmistrz Mikołowa i przedstawiciel Nadleśnictwa Katowice podpisali list intencyjny w sprawie współpracy przy rewitalizacji Stargańca. Przez 2 lata trwały rozmowy i konsultacje, aż wreszcie są pierwsze konkrety. Najpierw, kilka tygodni temu, ZZM w Katowicach podpisał umowę z Lasami Państwowymi, zgodnie z którą miasto będzie dzierżawić na czas nieokreślony około 7,6 ha terenu stawu i jego najbliższego otoczenia. Kolejnym krokiem było ogłoszenie przetargu na projekt zagospodarowania Stargańca. Chętne firmy mogą składać swoje oferty do 19 października.

Zgodnie ze wstępną koncepcją, na Stargańcu ma funkcjonować strzeżone kąpielisko. Powstanie molo, boisko do siatkówki plażowej, nowe oświetlenie, miejsca parkingowe, ławki, stojaki na rowery czy miejsca do rozpalenia ogniska i grilla. Będzie także możliwość postawienia sezonowych punktów gastronomicznych.

Projekt powinien być gotowy do połowy 2021 roku. Rok później, przed rozpoczęciem sezonu letniego, staw i jego najbliższe otoczenie mają już wyglądać zupełnie inaczej niż obecnie.

Według wstępnych szacunków, prace mają kosztować około 4 mln zł. W całości zapłacą za nie Katowice. Nie ma natomiast ustaleń kto weźmie na siebie koszty utrzymana obiektu. Te mogą być wysokie, zwłaszcza jeśli zajdzie konieczność zasilania stawu wodą z wodociągu. W okresie mniejszych opadów, poziom wody w Stargańcu bardzo opada, bo naturalne cieki wodne nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości wody.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*