W ciągu minionej doby koronawirusem zakaziło się w Polsce 411 osób, z których 287 to mieszkańcy woj. śląskiego. Zmarły 22 osoby, w tym 8 na Śląsku.
Podobnie jak w ostatnich dniach, i tym razem największy udział we wzroście liczby zakażeń mają górnicy. Łącznie COVID-19 zdiagnozowano u 200 pracowników 5 kopalń (najwięcej – 81 – w KWK Sośnica).
Koronawirusa wykryto też u: mieszkanki w średnim wieku z powiatu tarnogórskiego, 2 mieszkańców Tarnowskich Gór (starszej kobiety i młodego mężczyzny), starszego mieszkańca Bielska-Białej, mieszkanki w sile wieku z Zabrza, 3 młodych mieszkańców powiatu pszczyńskiego, młodej mieszkanki Tychów, mieszkanki Bytomia w średnim wieku, mieszkańca Lublińca w sile wieku, 2 mieszkańców Katowic (młody i w sile wieku) i 2 mieszkańców Żor (mężczyzna w sile wieku i starsza kobieta), młodego mieszkańca Żor, 2 mieszkańców Chorzowa (kobieta i mężczyzna w średnim wieku), 3 mieszkańców powiatu raciborskiego (2 dzieci i młoda kobieta), 2 mieszkańców Tarnowskich Gór (nastolatka i dziecko), 2 mieszkańców Rybnika (kobieta w średnim wieku i starszy mężczyzna), 2 mieszkańców powiatu gliwickiego (starsza kobieta i mężczyzna w średnim wieku), 2 mieszkańców Bytomia (kobieta i mężczyzna w sile wieku), 3 mieszkańców powiatu cieszyńskiego (2 młodych i w średnim wieku), 4 kolejnych mieszkańców Bytomia (2 kobiety: starsza i młoda, nastolatka i mężczyzna), 3 mieszkańców Piekar Śląskich (kobieta w sile wieku i 2 mężczyzn: młody i w sile wieku), 2 mieszkańców w średnim wieku z powiatu kłobuckiego, 3 mieszkańców powiatu tarnogórskiego (2 kobiety: młoda i średnim wieku oraz mężczyzna w średnim wieku), 9 mieszkańców powiatu lublinieckiego (najmłodszy rok, najstarszy 52 lata), 7 mieszkańców Katowic (najstarszy 94 lata, najmłodszy 30 lat), mieszkanki powiatu bieruńsko-lędzińskiego w sile wieku, 3 mieszkańców powiatu żywieckiego (2 kobiety: w sile wieku i starsza oraz mężczyzna w średnim wieku), 2 mieszkańców powiatu zawierciańskiego (mężczyzna w sile wieku i kobieta w średnim wieku), 9 mieszkańców Jastrzębia-Zdroju (najstarszy 71, najmłodszy 23 lata), 4 mieszkańców Żor (najstarszy 62, najmłodszy 36 lat), 2 mieszkańców powiatu pszczyńskiego (kobieta w sile wieku i starsza kobieta), 2 mieszkańców Dąbrowy Górniczej (kobieta w średnim wieku i starszy mężczyzna), 2 mieszkanek Gliwic (w sile wieku i w średnim wieku), mieszkanki Rudy Śląskiej w sile wieku, 2 mieszkanek Siemianowic Śląskich w sile wieku, 8 mieszkańców powiatu wodzisławskiego (najstarszy 53, najmłodszy kilka miesięcy), 2 młodych mieszkańców Zabrza, mieszkanki powiatu mikołowskiego w średnim wieku, 3 mieszkańców powiatu rybnickiego (starszy mężczyzna i 2 kobiety w średnim wieku) oraz mieszkanki Świętochłowic w sile wieku.
Są też kolejni ozdrowieńcy. Łącznie w woj. śląskim wyzdrowiało już 1029 osób z 4701, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem.
Niestety, zmarli kolejni chorzy. W szpitalu w Raciborzu zmarł 65-letni mężczyzna z Rybnika, w szpitalu w Zawierciu 87-letni mężczyzna z Bytomia, szpitalu w Gliwicach 83-letnia kobieta z Gliwic, w szpitalu w Cieszynie 62-letnia kobieta z powiatu zawierciańskiego, a w szpitalu w Tychach: 78-letni mężczyzna z Katowic, 93-letni mężczyzna z Bytomia, 75-letnia kobieta z Tychów i 66-letni mężczyzna z Rudy Śląskiej.
Po raz kolejny spadła liczba hospitalizowanych osób. Teraz w szpitalach przebywa 396 chorych na COVID-19.
Jak poinformował Śląski Urząd Wojewódzki, w piątek 15 maja rusza drugi etap badań przesiewowych dla górników z pięciu kopalń, w których odnotowano najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem. – Badani będą ci pracownicy, którym wyszły wyniki ujemne podczas pierwszego etapu. Musimy mieć pewność, iż ci górnicy zdrowi będą mogli wrócić do pracy – mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Prawie 7 tys. wymazów od piątku do niedzieli planowane jest do pobrania od pracowników KWK Sośnica, KWK Ruch Jankowice i KWK Muecki-Staszic, prawie 1800 od górników KWK Bobrek, a od pracowników KWK Pniówek tylko jutro ma być pobrane 1400 próbek. Łącznie testy mają objąć 13,5 tys. górników.
Testy odbywają się w ten sposób, że pracownicy zakładów wydobywczych podjeżdżają do punktów pobierania wymazów swoimi samochodami. W piątek, sobotę i niedzielę ŚUW rekomenduje omijanie ulic, na których odbywać się będą testy przesiewowe, ponieważ mogą tam wystąpić utrudnienia w ruchu.
Punkty badań dla górników z PGG:
– KWK Jankowice – punkt przy dyrekcji kopalni ROW (ul. Jastrzębska 10 w Rybniku),
– KWK Murcki-Staszic – punkt przed kopalnią (ul. Karolinki 1 w Katowicach),
– KWK Sośnica – punkt przed kopalnią (ul. Błonie 6 w Gliwicach),
– punkt przed Areną Gliwice (ul. Akademicka 50 w Gliwicach).
Górnicy KWK Bobrek będą poddawani testom w punkcie przy kopalni (ul. Konstytucji 76) w godzinach od 9 do 19. Z kolei pracownicy KWK Pniówek będą mieć pobierany wymaz w czterech punktach w okolicy zakładu (ul. Krucza w Pawłowicach).
I nagle… da się wykonywać ponad 20 tyś. testów dziennie. Górnik czy nie, to bez różnicy. Gdyby badania takie same badania przesiewowe wykonywano w innych miejscowościach, to taki byłby obraz całej Polski.
Czy można było się spodziewać czegoś innego? Gdy Minister Zdrowia, Wiceminister Zdrowia i Rzecznik Ministerstwa publicznie na konferencjach łżą w żywe oczy i odwracają kota na lewą stronę, wbrew miażdżącej opinii środowiska epidemiologicznego.