Reklama

Po badaniach przesiewowych okazało się, że 10% górników jest zakażonych koronawirusem

Zdjęcie: materiały prasowe Wojsk Obrony Terytorialnej.

Redakcja
Są wyniki pierwszych badań przesiewowych w śląskich kopalniach. W czwartek od górników pięciu zakładów pobrano około 1000 próbek. Okazało się, że 108 osób jest zakażonych koronawirusem. Dzisiaj miało zostać pobranych od górników kolejnych 5000 próbek.

W cały kraju w ciągu ostatniej doby przybyło 345 osób zakażonych koronawirusem. 171 to mieszkańcy woj. śląskiego. Większość do górnicy z: KWK Jankowice (38 próbek), KWK Murcki Staszic (15 próbek), KWK Pniówek (29 próbek) i KWK Bobrek (26 próbek). Byli badani w czwartek, który był pierwszym dniem badań przesiewowych w śląskich kopalniach. Nadal nie ma jeszcze wyników z KWK Sośnica, gdzie też jest duże ognisko koronawirusa. Próbki są testowane w laboratorium w Poznaniu. Chodzi o to, żeby nie blokować mocy przerobowych śląskich laboratoriów.

W piątek zostało pobranych kolejnych 1000 próbek, w sobotę 2500, a w niedzielę liczba testów miała wzrosnąć do 5000 pięciu wymienionych kopalń. Przy pobieraniu wymazów pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

W tej chwili trwają wytężone prace, aby te ogniska zakażeń ograniczyć. Osoby chore kierowane są do izolatoriów, a wszystkie osoby z kontaktu są poddane kwarantannie. Więc myślę, że w najbliższych dniach damy radę ograniczyć te duże ogniska, które występują na Śląsku, w kopalniach -mówił dziś przed południem wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Obecnie w izolatorium w Goczałkowicach-Zdroju przebywa ponad 25 górników. Kilkunastu trafiło do szpitala.

Do śląskich powiatowych sanepidów przyjechali inspektorzy sanitarni z całej Polski, którzy wspierają miejscowe służby głównie przy zbieraniu wywiadu epidemiologicznego. Jutro na Śląsk dotrą żołnierze z kolejnymi wymazobusami.

– Przebadani mają być wszyscy pracownicy tych kopalń, w których wystąpiła największa liczba zachorowań. To niespotykane na skalę kraju badania pod kątem obecności Covid-19. Wzrósł zdecydowanie wolumen wszystkich badań prowadzonych w naszym województwie, a będzie jeszcze większy, bowiem jesteśmy na finiszu uruchamiania dwóch kolejnych laboratoriów- – mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Pozostałe osoby, które  zaraziły się koronawirusem w woj. śląskim to: 4 mieszkańców powiatu lublinieckiego (2 nastolatki, kobieta i mężczyzna w średnim wieku), 3 mieszkańców Lublińca (2 kobiety i mężczyzna w sile wieku), młody mieszkaniec powiatu rybnickiego, 2 mieszkańców Bielska-Białej (mężczyzna w sile wieku i wiekowa kobieta), starsza mieszkanka powiatu kłobuckiego, mieszkanka Gliwic w średnim wieku, mieszkaniec Piekar Śląskich w średnim wieku, 2 młodych mieszkańców powiatu bielskiego, 3 mieszkanki powiatu tarnogórskiego (młoda, w średnim wieku i w sile wieku), wiekowa mieszkanka powiatu zawierciańskiego, 5 mieszkańców powiatu wodzisławskiego (najmłodszy 28, najstarszy 50 lat), mieszkaniec Zabrza w średnim wieku, mieszkaniec Tychów w średnim wieku, 2 mieszkańców Żor (młody i w średnim wieku), 6 mieszkańców powiatu pszczyńskiego (najstarszy 80, najmłodszy 25 lat), 3 mieszkańców Katowic (starszy mężczyzna i 2 kobiety: starsza i w średnim wieku), mieszkaniec Pszczyny w średnim wieku, 3 mieszkańców Rybnika (2 młodych i dziecko), 3 mieszkańców Jastrzębia-Zdroju (młody mężczyzna i 2 kobiety: starsza i w sile wieku), 9 mieszkańców Bytomia (najstarszy 63, najmłodszy 33 lata), 6 kolejnych mieszkańców powiatu cieszyńskiego (najstarszy 49, najmłodszy 32 lata), mieszkanka Żywca w średnim wieku, starszy mieszkaniec Wodzisławia Śląskiego, mieszkanka Rudy Śląskiej w sile wieku, starsza mieszkanka Mysłowic.

Od początku epidemii, w woj. śląskich zakażonych zostało 3 566 osób.

85 kolejnych mieszkańców wyzdrowiało. Tylko 7 spośród nich musiało leczyć się w szpitalu. Pozostali dochodzili do zdrowia w swoich domach. Najstarsza z osób, która nie ma już koronawirusa w organizmie, ma 96 lat – to mieszkanka Bytomia, najmłodsza to 14-latek z powiatu tarnogórskiego. Łącznie w woj. śląskim jest już 877 mieszkańców, którzy wyzdrowieli z zakażenia.

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony. W szpitalu w Raciborzu zmarli: 89-letnia kobieta i 93-letni mężczyzna, obie osoby z powiatu wodzisławskiego oraz 73-letnia kobieta z Sosnowca. W szpitalu w Tychach zmarła 77-letnia kobieta z powiatu kłobuckiego.


Tagi:

Komentarze

  1. Aj 11 maja, 2020 at 12:04 pm - Reply

    Gdzie Ty tam S widzisz? Jeden Mustang a za nim same sztrucle używane po 15 lat, foto pod publikę

  2. AA 11 maja, 2020 at 12:28 am - Reply

    Zerknij na zdjęcie:
    Na test podjeżdża kierowca w Mustangu, za nim Audi S6.
    Ja się nie dziwię górnikom że chcą 15 i 16 pensje. Przecież utrzymanie takiego auta kosztuje …. 😉

Dodaj komentarz

*
*