Reklama

Koronawirus w Polsce. Śląsk pod specjalnym nadzorem

Redakcja
Ponad połowa nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce została wykryta w woj. śląskim. Dlatego rząd podjął konkretne decyzje, które mają ograniczyć przyrost zakażonych na Śląsku. Najgorsza sytuacja jest w kilku kopalniach, w których lawinowo przybywa zakażonych.

W ciągu minionej doby w całej Polsce przybyło 307 osób zakażonych koronawirusem. Aż 157 nowych przypadków odnotowano w woj. śląskim Zmarło 17 osób, w tym 5 na Śląsku.

W ciągu ostatniej doby w całym województwie przeprowadzono 1 727 testów na obecność koronawirusa. Zwykle pobieranych było około tysiąca próbek dziennie. Tak znaczący wzrost to efekt m.in. uruchomienia wymazobusów przez Polską Grupę Górniczą w kopalni ROW Ruch Jankowice. Wczesnym popołudniem zarażonych było już jej 197 pracowników. Od czwartku dwa wymazobusy będą pobierać próbki również od pracowników KWK Murcki Staszic w Katowicach. W tym zakładzie zakażonych było 105 osób.

Będą duże badania przesiewowe na Śląsku. Z innych części kraju przyjadą do pomocy specjaliści epidemiolodzy

Od początku epidemii na COVID-19 zachorowało już w województwie 2 947 osób.

Zakażenie koronawirusem wykryto w próbkach pobranych od: mieszkańca Mikołowa w średnim wieku, młodego mieszkańca Żywca, 2 mieszkanek powiatu żywieckiego (w sile wieku i w średnim wieku), młodego mieszkańca Lublińca, 2 mieszkanek powiatu lublinieckiego (w średnim wieku i starsza), 3 mieszkańców Tarnowskich Gór (2-letnie dziecko, 2 kobiety: młoda i starsza) oraz 2 mieszkańców Katowic (kobieta w sile wieku i mężczyzna w średnim wieku), 4 mieszkańców powiatu pszczyńskiego (najmłodszy 7 lat, najstarszy 36), 5 mieszkańców powiatu żywieckiego (najstarszy 91, najmłodszy 61 lat), 7 mieszkańców Rudy Śląskiej (najmłodszy rok, najstarszy 44 lata), 2 mieszkańców powiatu raciborskiego (kobieta w sile wieku i młody mężczyzna), młodego mieszkańca powiatu bieruńsko-lędzińskiego, 2 mieszkańców Bielska-Białej (starsza kobieta i mężczyzna), starszego mieszkaniec Zawiercia, 10 mieszkańców Żor (najmłodszy 26 lat, najstarszy 37), 12 mieszkańców Katowic (najmłodszy 30 lat, najstarszy 74), 7 kolejnych mieszkańców powiatu pszczyńskiego, 31 mieszkańców Rybnika, 13 mieszkańców powiatu rybnickiego, starszej mieszkanki Rudy Śląskiej, 6 mieszkańców Gliwic (najstarszy 43 lata, najmłodszy 23 lata), 2 mieszkańców Mysłowic (młody i w średnim wieku), 3 mieszkańców Chorzowa (2 młode kobiety i w sile wieku), 8 mieszkańców Zabrza (najmłodszy 30 lat, najstarszy 46), 2 młodych mieszkańców Jastrzębia-Zdroju, 5 mieszkańców powiatu wodzisławskiego (najstarszy 68 lat, najmłodszy 33), młody mieszkaniec Tarnowskich Gór, mieszkańca powiatu tarnogórskiego w sile wieku, mieszkańca Wodzisławia Śląskiego w średnim wieku, 3 mieszkańców Tychów (2 kobiety: starsza i w średnim wieku i mężczyzna w średnim wieku), młodego mieszkańca Dąbrowy Górniczej, 2 kolejnych mieszkańców powiatu żywieckiego (starszy i w sile wieku), mieszkanki powiatu lublinieckiego w średnim wieku, mieszkańca Siemianowic Śląskich w sile wieku, 3 mieszkańców powiatu gliwickiego (młoda kobieta i 2 mężczyzn: młody i w sile wieku), młodego mieszkańca Piekar Śląskich, mieszkańca powiatu cieszyńskiego w średnim wieku, mieszkanki Sosnowca w sile wieku, 6 mieszkańców Bytomia (najstarszy 53, najmłodszy 31 lat).

53 kolejnych mieszkańców zwalczyło koronawirusa. Tylko 4 z nich leczyło się w szpitalach zakaźnych, jeden przebywał w izolatorium w Goczałkowicach-Zdroju (65-letnia mieszkanka Częstochowy), pozostali dochodzili do zdrowia w swoich domach. Najstarszy wyleczony mieszkaniec ma 98 lat (to mieszkaniec Bytomia), najmłodszy 8 – to mieszkanka powiatu lublinieckiego.

Liczba ozdrowieńców wzrosła do 666.

W ciągu minionej doby doszło do pięciu zgonów. W szpitalu w Tychach zmarli: 83-letnia kobieta i 86-letni mężczyzna, obie osoby z powiatu żywieckiego. W szpitalu w Raciborzu zmarli: 63-letni mężczyzna z Sosnowca i 61-letni mężczyzna z powiatu żywieckiego, a w szpitalu w Zawierciu 82-letni mężczyzna z powiatu żywieckiego.

Łącznie doszło już do 138 zgonów.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*