Reklama

Kolejna linia autobusowa zostanie skrócona do centrum przesiadkowego w Zawodziu, choć mieszkańcy prosili, żeby kursowała częściej do śródmieścia

Skrócenie linii nr 930 ma wynikać z konieczności obsłużenia Nowego Nikiszowca.

Grzegorz Żądło
Jeden z mieszkańców zwrócił się do Zarządu Transportu Metropolitalnego z prośbą o zwiększenie częstotliwości kursów autobusów linii 930 z Janowa do centrum Katowic. Okazuje się jednak, że już niedługo tą linią w ogóle nie będzie się dało dojechać do śródmieścia, bo na wniosek Urzędu Miasta Katowice, zostanie skrócona do CP Zawodzie.

Mieszkańcy Janowa nie pierwszy raz narzekają na ubogą ofertę komunikacji publicznej w swojej dzielnicy. Zwłaszcza w kontekście dojazdu do centrum Katowic. Liczyli, że może uda się doprowadzić do zwiększenia częstotliwości kursowania autobusu linii nr 930, którym można najszybciej dostać się do centrum. Okazuje się jednak, że częstotliwość, owszem, ma zostać zwiększona, ale jednocześnie linia zostanie skrócona. Obecnie 930 kursuje pomiędzy przystankami Nikiszowiec Pętla i Katowice Dworzec. Po drodze zatrzymuje się m.in. na przystankach Nikiszowiec  Kościół, Janów Zamkowa Skwer, Janów Lwowska Szkoła, Wilhelmina Skrzyżowanie, Katowice Strefa Kultury, Katowice aleja Korfantego, Katowice Mickiewicza. W drugą stronę autobus jedzie przez Plac Wolności i ul. Sokolską. Tak ma być jeszcze tylko przez jakiś czas, bo linia ma zostać skrócona do CP Zawodzie.

Jak tłumaczy ZTM, to tak naprawdę decyzja UM Katowice. – Na wniosek Urzędu Miasta Katowice Zarząd Transportu Metropolitalnego przedstawił kilka wariantów objęcia komunikacją miejską Osiedla Nowy Nikiszowiec wraz z wyliczeniem kosztów zaproponowanych rozwiązań. Miasto Katowice wybrało wariant polegający na zmianie dotychczasowej trasy linii 930 – skierowanie jej w kierunku Nikiszowca i skrócenie trasy do Centrum Przesiadkowego Zawodzie – poinformowała nas Justyna Gawron z biura prasowego ZTM.

Dodaje, że wybrane przez miasto rozwiązane „wiąże się z korzyścią dla pasażerów polegającą na zwiększeniu częstotliwości kursowania„. – Pasażerowie z tej linii, w dni robocze będą mogli korzystać co 30 minut, a w soboty, niedziele i święta co 60 minut, a nie jak do tej pory, co 60 minut w dni robocze i 90 minut w soboty, niedziele i święta. Dodatkowo, linia będzie obsługiwać nowe osiedle mieszkaniowe w dzielnicy Nikiszowiec w obu kierunkach, a rozkład jazdy będzie zakładał synchronizację naprzemienną co 15 minut z rozkładem jazdy linii 674 – tłumaczy Gawron.

Jak wyjaśnia ZTM, zmiana trasy linii 930 wynika z konieczności obsłużenia komunikacją publiczną osiedla Nowy Nikiszowiec.

Nowa trasa „930” ma zostać wprowadzona po wyborze przewoźników do obsługi kilkudziesięciu linii autobusowych. Pierwszy przetarg został unieważniony, bo oferty wykonawców znacząco przekraczały budżet ZTM.

930 to kolejna linia skrócona do centrum przesiadkowego. Wcześniej do CP Zawodzie skrócone zostały linie: 18, 44, 66, 76, 149, 162 i 931, a do CP Brynów: 13, 653, 688 i 937.


Tagi:

Komentarze

 1. BARBARA 6 lipca, 2022 at 12:32 pm - Reply

  WITAM, od poniedziałku 11.07.22 w centrum Zimbardo w Nikiszowcu będzie można podpisać petycję dot. autobusu 930, żądamy w niej aby linia 930 pozostała bez zmian, zapraszam do popierania naszej inicjatywy.

 2. MM 12 maja, 2022 at 9:23 am - Reply

  Ja ciągle nie rozumem sensu istnienia tych CP a jeszcze bardziej skracania tras autobusów do CP i zmuszanie ludzi do przesiadki zamiast dojazdu bezpośredniego. Przecież to jest tylko utrudnianie życia ludziom, którzy dojeżdżają autobusami z odległych dzielnic lub sąsiednich miast. Wcześniej mogli dojechać bezpośrednio a teraz ci ludzie będą tracili więcej czasu na dojazd do centrum miasta z przesiadką co może mieć skutek odwrotny od zamierzonego i wielu z nich skłoni do jazdy samochodem zamiast komunikacją bo okaże się, że tak jest szybciej i prościej.
  A dojazd samochodem do CP i dalej komunikacją też wydaje mi się niezbyt sensowny. Jak już miałabym rezygnować z jazdy samochodem to nie po to, żeby zrobić część trasy samochodem do CP a ostatnie parę przystanków komunikacją. Rozsądniejszą opcją wydaje mi się przejechanie całej trasy komunikacją BEZ PRZESIADEK na siłę. Inaczej rezygnacja z samochodu nie ma większego sensu ponieważ nie opłaca się to ani czasowo ani finansowo. Dlatego nie dziwię się, że CP stoją puste.

 3. Tomek 11 maja, 2022 at 11:51 pm - Reply

  Na wniosek żeby linia kursowała częściej zlikwidujmy ją w ogóle. Nie ma to jak zlikwidować jedyną linię z janowa na dworzec.Jak ktoś by chciał jechać do centrum przesiadkowego to już ma (przymusuwo) kilka innych do wyboru. Często wracam wieczorem z dworca do domu, już to widzę jak o 21 znajdę tramwaj i autobus z CP nie tracąc przy tym godziny, a 930 mogłem w 20 minut być w domu. Powinszować

 4. al 11 maja, 2022 at 9:18 pm - Reply

  Wynika z tego, ze teraz dzięki gospodarzom miasta co 30 minut NIE dojadę do pracy autobusem zamiast. Nic to, przesiądę się na samochód

 5. P Śl 10 maja, 2022 at 10:27 pm - Reply

  A ta linia zmieni trasę? Bo w innym wypadku mówienie, że linia obsłuży Nowy Nikiszowiec w obu kierunkach brzmi dość dziwnie. Równie śmiesznie brzmi synchronizowanie 930 z 674 gdzie linie mają może kilometr wspólnej trasy i rozjeżdżają się każdy w swoją stronę.

 6. Marika 8 maja, 2022 at 8:11 pm - Reply

  Wydali Nasze pieniądze na niepotrzebne CP, z których nikt nie chce korzystać więc UM K-ce ZMUSI MIESZKAŃCÓW. do korzystania z nich.
  Potem zastanawiamy się dlaczego w Katowicach ubywa Mieszkanców, przecież POWINNO im być dobrze….

Dodaj komentarz

*
*