Reklama

Marszałek może podpisać umowę z Newagiem. To zamówienie za ponad 1 miliard złotych

Stara wersja Impulsa w barwach Kolei Śląskich. fot. Patryk Farana.

Łukasz Kądziołka
Po kilku miesiącach oczekiwania Koleje Śląskie otrzymały informację, że nie ma przeciwwskazań do podpisania umowy z Newagiem. Wszystko wskazuje na to, że firma z Nowego Sącza będzie realizowała największe od wielu lat zamówienie taborowe dla spółki należącej do woj. śląskiego.

Minęły już 3 miesiące odkąd Koleje Śląskie otworzyły oferty w przetargu na duże zakupy taboru. W podstawowym zakresie zamówienie obejmuje 22 pociągi, ale może zostać rozszerzone o kolejnych 8 pociągów w prawie opcji. Jedyną ofertę w przetargu złożyła firma Newag. W połowie listopada przewoźnik ogłosił wybór najkorzystniejszej oferty, choć firma z Nowego Sącza zaproponowała 1 110 690 000 zł brutto, a budżet przewidziany na ten cel wynosił 1 019 495 340 zł brutto. Przez kilka miesięcy nic się nie działo, ponieważ od tamtej pory trwała kontrola uprzednia Urzędu Zamówień Publicznych.

Procedura trwała długo, ale jej efekt jest pozytywny dla Kolei Śląskich. – Kontrola zakończyła się stwierdzeniem jednego formalnego naruszenia niemającego wpływu na wynik postępowania, co umożliwia zamawiającemu podpisanie umowy – informuje Michał Trybusz, rzecznik prasowy Urzędu Zamówień Publicznych. UZP wzywał zamawiającego do uzupełnienia dokumentacji postępowania i wyjaśnień w odniesieniu do dokumentacji. Dlatego wszystko się przedłużyło. Im dłużej trwała kontrola, tym większa była obawa, że przetarg trzeba będzie ogłosić od nowa, ponieważ okres związania ofertą Newagu obowiązuje do 2 marca.

Ostatecznie, po kilku miesiącach niepewności, organizator transportu, czyli woj. śląskie może podpisać umowę. To byłoby już drugie zamówienie powierzone Newagowi. Poprzedni przetarg na dostawę trzech czteroczłonowych pociągów (z prawem opcji domówienia dwóch dodatkowych) został rozstrzygnięty w sierpniu. Newag ma dostarczyć składy za 127 milionów złotych, a dostawy pierwszych jednostek są zaplanowane na 2025 rok.

W drugim, znacznie większym zamówieniu będą to również czteroczłonowe składy, które mogą się rozpędzić do 160 km/h. Minimalna liczba miejsc siedzących to 186, a jeden pociąg ma pomieścić 390 osób. Jeśli faktycznie umowa zostanie podpisana, to Newag będzie miał czas na wyprodukowanie i dostarczenie pierwszego składu do 30 czerwca 2026 roku. Zgodnie z harmonogramem, pozostałych 21 sztuk ma być dostarczane po dwie sztuki co miesiąc przez kolejny rok, do połowy 2027.


Tagi:

Komentarze

 1. Asia 22 lutego, 2024 at 10:22 am - Reply

  niewybredne wręcz chamskie komentarze autorstwa kukury przechodzą bez problemu, a kulturalne komentarze niezgodne z linią poglądów redaktora bywają cenzurowane. dobry dziennikarz to taki, którego poglądów nie sposób rozpoznać i który wyraźnie oddziela informację od komentarzy. Pana poglądy są czytelne jak Ala ma kota.

  • kukura 22 lutego, 2024 at 3:01 pm Reply

   kukurę to ty szanuj!!!

  • Grzegorz Żądło 22 lutego, 2024 at 11:00 am Reply

   Może pani nie zauważyła, ale w portalu Katowice24.info treści informacyjne są oddzielone od treści będących opinią lub komentarzem. Są na stronie oddzielne kategorie. Przy okazji, zna pani jakąś Alę, która ma kota? Ja nie znam, więc to chyba nie jest takie oczywiste, że Ala ma kota.

 2. kukura 22 lutego, 2024 at 9:23 am - Reply

  niech w umowie zapiszą daty przestojów. nie będzie niespodzianek.

 3. dan 21 lutego, 2024 at 2:31 pm - Reply

  trzeba wziąć niemieckie stadlery z wyzerowanym licznikiem. Niemiec płakał jak sprzedawał. Niewiele drożej, nic lepiej, ale za to przyjaźń z niemcami gwarantowana.

  • Mike 21 lutego, 2024 at 4:17 pm Reply

   Ładnie. Połączenie uprzedzeń z megalomanią na temat swojej wiedzy fachowej. Gratuluję.

 4. AA 21 lutego, 2024 at 1:14 pm - Reply

  Proponowałbym zainteresować się gdzie są rozmieszczone centra serwisowe konkurentów Newagu – bo może się okazać że pociągi „same” będą się wyłączać na trasie – tak jak miało to miejsce w Mińsku Mazowieckim 🙂

  Ciekawe czy poprawili już błąd daty powodujący „fikcyjną awarię sprężarki” oraz uziemienie całkowite pociągu gdy licznik kilometrów pokaże równe 1 mln km.

  Dla kolegi pytam 😉

 5. Janek 21 lutego, 2024 at 12:28 pm - Reply

  O! Znikające komentarze.

  • Grzegorz Żądło 21 lutego, 2024 at 1:39 pm Reply

   Jakie?

   • Janek 21 lutego, 2024 at 1:56 pm Reply

    Jest ok. Były dwa komentarze. Po odświeżeniu strony po godzinie zniknęły i po kilku minutach się pojawiły.

    • Grzegorz Żądło 21 lutego, 2024 at 2:08 pm Reply

     Nie zniknęły. Każdy komentarz musi zostać zatwierdzony. Dopiero wtedy jest widoczny.

 6. Janek 21 lutego, 2024 at 12:15 pm - Reply

  To dość fatalna wiadomość, biorąc pod uwagę skandal związany z Newagiem.

 7. uzurpator 21 lutego, 2024 at 11:22 am - Reply

  Rozumiem, że kod źrodłowy oprogramowania pociągów jest częścią umowy?

  • Ekonom 21 lutego, 2024 at 1:03 pm Reply

   Nie, nie rozumiesz.

Dodaj komentarz

*
*