Reklama

Platforma i Nowoczesna przedstawiły kandydatów na radnych. “Społecznicy” będą walczyć o mandaty

Grzegorz Żądło
Podczas niedzielnej konwencji PO i Nowoczesnej, zostały przedstawione listy kandydatów na radnych w Katowicach (o samej konwencji przeczytacie TUTAJ). Brakuje na nich kilku obecnych radnych. Są za to ludzie, o których niewiele wiadomo.

Już cztery lata temu PO miała poważny problem z listami w wyborach do rady miasta. Ówczesny szef partii w Katowicach Leszek Piechota, wyciął z czołowych miejsc w okręgu południowym swoich oponentów, którzy jednak byli rozpoznawalni w mieście. Skończyło się słabym wynikiem partii. Teraz sytuacja się powtarza. Listy PO i Nowoczesnej zawierają wiele anonimowych nazwisk. Poza tym ci, którzy mogliby liczyć na dobry wynik, umieszczeni zostali w innych okręgach niż mieszkają i działają. Nie ma obecnych radnych: Andrzeja Zydorowicza, Arkadiusza Godlewskiego (to akurat duży plus dla list PO), Witolda Witkowicza, Bożeny Rojewskiej. Są za to prawie wszyscy najbliżsi współpracownicy Jarosława Makowskiego, którzy zgodnie z przewidywaniami dostali wysokie miejsca na listach. Łukasz Borkowski jest drugi w okręgu obejmującym m.in. śródmieście, Patryk Białas dostał dwójkę w okręgu obejmującym m.in. Załęże, os. Tysiąclecia i os. Witosa. Ciekawy jest przypadek Dawida Durała z Nowoczesnej, który dostał jedynkę na wschodzie, mimo że nic go z takimi dzielnicami jak Szopienice, Giszowiec czy Nikiszowiec nie łączy. Działa bowiem w RJP w Brynowie.

Rozczarowana może być Patrycja Grolik. Kilka tygodni temu wystąpiła z klubu PiS i przyłączyła się do Makowskiego. Miała obiecaną jedynkę, a wylądowała na czwartym miejscu i to na dodatek nie w okręgu, w którym zdobyła mandat 4 lata temu.

Z obecnych radnych kandydują Tomasz Maśnica (południe), Barbara Wnęk (północ) i Magdalena Wieczorek (zachód). Wszyscy zostali liderami list.

Do rady miasta chce po latach wrócić Adam Warzecha, który jednak ma odległe miejsce w okręgu północnym.

Sam Jarosław Makowski wystartuje jako lider listy w okręgu centralnym. Zgodnie z przewidywaniami, wysokie miejsca na listach dostali ‘społecznicy”, którzy  stworzyli z nim stowarzyszenie BoMiasto. Dla ludzi orientujących się w lokalnej polityce od początku było jasne, że stowarzyszenie powstało tylko po to, żeby zrobić grunt pod start Makowskiego w wyborach na prezydenta Katowic, a jego przybocznych na radnych.

Listy kandydatów na radnych PO i Nowoczesnej:

Okręg Zachodni – Załęska Hałda, Brynów część zachodnia, Załęże,  Osiedle Witosa, Osiedle Tysiąclecia

Magdalena Wieczorek, Patryk Białas, Kamil Brela, Aleksandra Duży, Hubert  Morawski, Wanda Rajman, Przemysław Sobieszczuk, Renata Szpitalny,

Okręg Wschodni – Dąbrówka Mała, Szopienice, Burowiec, Janów,  Nikiszowiec, Giszowiec, Murcki

Dawid Durał, Małgorzata Bittner, Przemysław Ciok, Patrycja Grolik,  Renata Reuter-Sobczak, Grzegorz Więzik, Grzegorz Zawada

Okręg Północny – Zawodzie, Wełnowiec, Józefowiec, Koszutka, Bogucice

Barbara Wnęk, Alicja Dobija, Ewa Gębicka-Matusz, Barbara Kaczyńska, Adam  Szymczyk, Adam Warzecha, Sławomir Zaremba,

Okręg Południowy – Ligota, Panewniki, Piotrowice, Ochojec, Zarzecze,  Kostuchna, Podlesie

Tomasz Maśnica, Sylwia Bacia, Beata Bala, Adam Lejman-Gąska, Zenon Łuczak,  Elżbieta Łuszcz, Arkadiusz Słaboń, Bogusława Styrylska, Andrzej Warmuz

Okręg Centralny – Śródmieście, Osiedle Paderewskiego-Muchowiec, Brynów część wschodnia-Osiedle Zgrzebnioka, Dąb

Jarosław Makowski, Łukasz Borkowski, Ewa Machura, Ewa Michalik, Małgorzata Olejnik, Monika Paca-Bross, Przemysław Stanios.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*