Reklama

Kina, stoki, baseny i hotele. Rząd otwiera warunkowo kolejne branże

Redakcja
Kolejne obostrzenia zostaną zniesione w Polsce. Rząd poinformował dzisiaj o warunkowym poluzowaniu obostrzeń. Będą nim objęte niektóre branże, w tym instytucje kultury, stoki narciarskie oraz hotele.

W tym tygodniu otworzyły się galerie handlowe, muzea i galerie sztuki. Wiadomo już, że w przyszłym nastąpi kolejne otwarcie. Dzisiaj przedstawiciele rządu poinformowali o odmrożeniu kolejnych branż. Jak mówił premier Mateusz Morawiecki, wzięto pod uwagę czynniki gospodarcze. – Nie możemy sobie pozwolić na zbyt długie całościowe zamkniecie gospodarki, ponieważ będzie to miało ogromny wpływ na miejsca pracy – powiedział szef rządu i dodał, że jedyną rozsądną strategią jest odmrażanie „krok po kroku”.

Od przyszłego tygodnia otworzą się w reżimie sanitarnym kolejne instytucje kultury. – Otwieramy od 12 lutego warunkowo na dwa tygodnie w reżimie sanitarnym kina teatry, filharmonie, opery. Przy warunku podstawowym – wypełnieniu do 50% widowni, maseczki, brak konsumpcji – poinformował Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
Takie same zasady będą obowiązywały w hotelach i innych miejscach noclegowych. Obiekty tego typu mają być otwarte nie tylko dla podróżujących w celach służbowych, ale dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości i zamknięte restauracje hotelowe ). Rząd otworzy też baseny (aquaparki nadal będą nieczynne), zewnętrzne obiekty sportowe (boiska zewnętrzne, korty itp.), stoki narciarskie.

Jak tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski, ta decyzja został podjęta warunkowo na dwa tygodnie (od 12 do 26 lutego). – Ryzyko transmisji jest duże, ale przede wszystkim trzeba potraktować to co się będzie działo w ciągu dwóch tygodni jako scenariusz, który będzie realizowany w zależności od naszych zachowań – powiedział szef resortu zdrowia. Zapowiedział, że jeśli dane pandemiczne będą pokazywały szybki przyrost, to będzie rekomendował „wykonanie kroku wstecz”.

Wszystkie powyższe zmiany mają wejść w życie 12 lutego. Poluzowanie obostrzeń potrwa na razie do 26 lutego. Nadal zamknięte pozostają siłownie i branża fitness. Lokale gastronomiczne mogą prowadzić działalność wyłącznie na wynos i dowóz.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*