Reklama

Kilkaset nowych wiat przystankowych w ZTM. W Katowicach ich nie będzie

Redakcja
W kilku gminach zostanie wymienionych kilkaset wiat przystankowych. ZTM czeka na oferty w ogłoszonym niedawno przetargu. Wśród gmina, w których pojawią się nowe wiaty nie ma Katowic.
Kolejny etap wymiany wiat przystankowych we metropolii. Do tej pory wymieniono 230 wiat na terenie 8 gmin, w tym m.in. w Sosnowcu, Gliwicach i Tychach. Teraz ZTM ogłosił kolejny przetarg. Powodem jest kiepski stan techniczny i wizualny wiat na wielu przystankach. Zgodnie z przetargiem, nowe wiaty będą odpowiadały opracowanym przez metropolię standardom infrastruktury przystankowej. Przyjęte przez GZM standardy obejmują m.in. zasady budowy wiat przystankowych w taki sposób, żeby chroniły przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Wybrany w przetargu wykonawca będzie musiał zdemontować stare wiaty. Będzie to dotyczyło 246 sztuk (ZTM – 222 szt., Bieruń – 12 szt. i Wyry – 12 szt.). W zamian dostarczy i zamontuje taką samą liczbę wiat w wybranych przez zamawiających lokalizacjach. Ponadto przeniesie 24 wiaty w inne lokalizacje. – Wiaty są wymieniane zgodnie z życzeniami gmin. Realizujemy na tym polu zadania zlecone nam przez poszczególne urzędy, co oznacza, że to poszczególne gminy decydują o tym, które wiaty i kiedy są wymieniane – informuje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM. Przypomina też, że wiaty przy przystankach nie są własnością GZM. Mimo to część gmin należących do metropolii zdecydowała się na współpracę w tym zakresie. Od 2019 roku trwa przejmowanie od gmin obowiązków utrzymania infrastruktury przystankowej. Gminy przekazują metropolii zadania związane z zarządzaniem, utrzymaniem oraz budową i przebudową oraz remontami wiat przystankowych. Wśród tych miast nie ma Katowic, które nie zdecydowały się na wymianę wiat przez ZTM.
Zgodnie z przetargiem, w którym oferty zostaną otwarte 22 lutego, wymiany wiat w ciągu 2 lat od podpisania umowy zaplanowano w Dąbrowie Górniczej, Pyskowicach, Rudzie Śląskiej, Tychach i Zabrzu. Ponadto osobnymi zamawiającymi w ramach postępowania przeprowadzanego przez ZTM są Bieruń i Wyry.

Tagi:

Komentarze

  1. piotr 5 lutego, 2024 at 6:01 pm - Reply

    W Katowicach, na przystanku przy GIG, wiata jest tylko bez szyby.
    Mówią, że jest to przystanek nowej generacji z eco klimatyzacją .. 😉

Dodaj komentarz

*
*