Reklama

Nowe metrolinie ruszają w trasę. Jednak nie będzie zmian na dotychczasowych liniach

Ł. K.
ZTM uruchamia dwie nowe metrolinie. Jedna to pierwsze bezpośrednie połączenie Tychów z Zagłębiem, a druga miała wprowadzić więcej zmian. Jednak jednej z gmin ten pomysł się nie spodobał.

ZTM powoli zbliża się do końca realizowanej od zeszłego roku misji pod nazwą metrolinie. W czwartek zaczną kursować dwie kolejne metropolitalne linie autobusowe. To oznacza, że 25 z 31 zapowiedzianych metrolinii będzie woziło już pasażerów. Autobusy o numerach M15 i M109 połączą Tychy z Mysłowicami i Sosnowcem oraz Sławków z Dąbrową Górniczą.

Linia M15 będzie realizowała pierwsze bezpośrednie połączenie Tychów, Lędzin, Mysłowic i Sosnowca. Autobusy częściowo jeździć będą drogą ekspresową S1. W Tychach i Lędzinach obsłużą strefy ekonomiczne, w Sosnowcu zatrzymają się w rejonie uczelni akademickich. Poza tym M15 umożliwi dojazd do wojewódzkich szpitali specjalistycznych. M15 będzie kursować codziennie. W dni robocze w szczycie co 30 min, a poza szczytem co 45 min oraz wieczorem co godzinę. W dni wolne kursy zaplanowano co 60 min.

Linia M109 to przekształcona linia autobusowa 634. Połączy Sławków z centrum Dąbrowy Górniczej i Mydlicami. Jej rozkład będzie zsynchronizowany z linią 49. Ta miała być zmieniona w linię minibusową, ale pozostanie tak, jak dotychczas. Działające aktualnie linie autobusowe też nie zostaną przekształcone, wbrew pierwotnym planom metropolii, w nowe linie. Ten plan zakładał, że zamiast autobusów o numerach 84, 275 i 984 będą kursowały od 10 listopada autobusy 684, 639 i 628. Zmienić miało się nie tylko oznaczenie, ale również trasy i rozkłady tych linii. Tych zmian ostatecznie nie będzie, Jak poinformował ZTM, „we współpracy z Urzędem Miasta w Dąbrowie Górniczej zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej na liniach 49, 84, 275 i 984 zostają odwołane”. W komunikacie na stronie internetowej Dąbrowy Górniczej, można przeczytać, że zmiana linii 634 w M109 będzie wiązała się ze wzrostem liczby kursów z 62 do 82 dziennie, a autobusy będą zatrzymywały się na wszystkich dotychczasowych przystankach linii 634. ”W odpowiedzi na liczne uwagi mieszkańców, wspólnie z Zarządem Transportu Metropolitalnego uzgodniliśmy, że od 10 listopada nie skrócimy trasy linii nr 49 oraz nie zastąpimy linii 84 i 984 nowymi liniami 628 i 684. Na trasę nie wyjedzie na razie także nowa linia 639, która miała zastąpić 275” – pisze urząd miasta.  Linia M109 będzie kursowała całą dobę, w dni robocze w szczycie co 20 min, poza szczytem co 40 min; w dni wolne w ciągu dnia co 30 min, rano i wieczorem co 60 min.

Nowe metrolinie obsłużą konsorcja złożone z firm wyłonionych w przetargu. W przypadku linii M15 będzie to PKS Gostynin i PKS Tarnobrzeg, a dla linii M109 – LZ Lazar i PKS Południe. Pełny komunikat ZTM dotyczący nowych metrolinii można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

  1. Piotr 9 listopada, 2022 at 4:50 pm - Reply

    jeżeli linie będzie obsługiwała firma Lazar to już współczuję pasażerom… Nie mają autobusów rezerwowych na M28 z Piekar do Katowic i odwoływanie kursów jest w tej firmie na porządku dziennym !! Nadal nie wiadomo dlaczego info tablice pokazuja że M28 zbliża się do placu Wolności w Katowicach a następnie znika z tablicy tak jakby przyjechał i odjechał… ;)) Obawiam się że pomimo tego że firma Lazar odwołuje kursy to ZTM nadal im płaci za wszystkie a my stoimy na przystankach jak ci….le !!!!!!

Dodaj komentarz

*
*