Reklama

Każdy musi od dzisiaj zasłaniać usta i nos, choć niekoniecznie maseczką. Gdzie obowiązuje nakaz?

Redakcja
Od dzisiaj w całej Polsce obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. To dla wszystkich duża zmiana. Teraz każda osoba przebywająca w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, chustę lub szalik.

Przed świętami rząd podjął decyzję o wprowadzeniu kolejnych zasad bezpieczeństwa z powodu epidemii koronawirusa. Wczoraj wieczorem w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące zasłaniania ust i nosa. Obowiązuje ono od czwartku, 16 kwietnia, do odwołania.

Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku wprowadzamy obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy” – czytamy w komunikacie na stronie rządu. Jak mówił w ostatnich dniach minister zdrowia Łukasz Szumowski, zasłanianie ust i nosa to rozwiązanie, które nie chroni przed zakażeniem, ale chroni innych przed nami.

Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązek ten dotyczy wszystkich miejsc ogólnodostępnych i wszystkich sposobów poruszania się. Nakaz obowiązuje w:

– w środkach transportu publicznego (jednak u kierujących tymi pojazdami nie jest to wymagane, jeśli pozostają oni oddzieleni od pasażerów);

– w samochodach (gdy poruszają się nimi osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie, ale jeśli ktoś podróżuje w pojedynkę to nie musi używać maseczki);

– w miejscach ogólnodostępnych takich jak drogi, place, placówki handlowe i usługowe, targowiska;

– w zakładach pracy i budynkach użyteczności publicznej (wyjątkiem są osoby tam zatrudnione, które nie wykonują obsługi klientów lub interesantów).

Jest również kilka wyjątków. Maseczek, masek, szalików i chust nie muszą zakładać:

– dzieci do ukończenia czwartego roku życia;

– osoby przebywające na terenie prywatnym (np. taras czy ogródek);

– osoby, które nie mogą tego robić z powodu stanu zdrowia, niepełnosprawności intelektualnej lub niesamodzielności;

– duchowni podczas sprawowania kultu religijnego;

–  żołnierz Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusz Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujący zadania służbowe, stosujący środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.

Ponadto w razie legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych można żądać odkrycia ust i nosa.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*