Reklama

Katowickie Wodociągi chcą podnieść cenę wody i odprowadzania ścieków

Grzegorz Żądło
Katowickie Wodociągi planują podnieść cenę wody i odprowadzania ścieków. Z naszych informacji wynika, że podwyżka może wynieść kilkanaście procent, ale trwają jeszcze analizy. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zostanie przygotowany wniosek do Wód Polskich, które muszą zatwierdzić nową taryfę.

Obecnie za 1 m sześć. wody i odprowadzonych ścieków mieszkańcy Katowic płacą 15,43 zł. Taka cena obowiązuje od 27 października 2021 roku. Weszła wtedy w życie nowa trzyletnia taryfa. Zgodnie z nią, co roku woda ma nieznacznie drożeć. Za kilka tygodni stawka powinna wzrosnąć do 15,46 zł za 1 m sześć., a za rok do 15,52 zł.

Katowickie Wodociągi chcą jednak wprowadzić znacznie większe podwyżki. Z naszych informacji wynika, że już teraz miejska spółka chciałaby dostawać za wodę i odprowadzanie ścieków o kilkanaście procent więcej.

Jak tłumaczy Agnieszka Jaszkaniec, rzecznik prasowy Katowickich Wodociągów, w ostatnim czasie znacznie wzrosły koszty funkcjonowania spółki i usług zewnętrznych. – Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, od którego kupujemy wodę, chce od stycznia podnieść ceny o około 30%. Dodatkowo wzrastają koszty energii, materiałów oraz wywóz osadów.

Jak mówi Jaszkaniec, trwa analiza kosztów i tego, o ile trzeba będzie podnieść cenę wody dla mieszkańców. Termin złożenia wniosku o zatwierdzenie nowej taryfy do Wód Polskich nie jest jeszcze znany, ale powinno to nastąpić w ciągu kilku najbliższych miesięcy.


Tagi:

Komentarze

 1. fred 4 października, 2022 at 2:08 pm - Reply

  już sam tytuł jest oszustwem. to Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów podnosi ceny o 30% bo chce. Spółka marszałka z PiS.
  W tej sytuacji Katowickie Wodociągi MUSZĄ podnieść cenę

  • Rw 4 października, 2022 at 8:23 pm Reply

   Ile kosztuje woda w GPW, a ile w Katowickich Wodociągach?

   • Kt 5 października, 2022 at 7:01 am Reply

    Więcej powiedziałoby, ile kosztuje woda w okolicznych miastach, które też w 100% kupują wodę z GPW i nie mają własnych ujęć w porównaniu do Katowic. Nie oszukujmy się obecnie podwyżka rzędu 20-30% to na „tle” inflacji i wzrostu cen energii, robót budowlanych, materiałów, podatków i opłat na rzecz Wód Polskich oraz Miasta i Katowickich Inwestycji idących w miliony złotych to byłoby i tak mało i pięknie zarazem.

 2. Ekspert 3 października, 2022 at 12:52 pm - Reply

  Wszyscy podnoszą ceny, nie oszukujmy się, inflacja szaleje!

 3. Lelo 3 października, 2022 at 11:51 am - Reply

  To może po podwyżkach znowu zostaną sponsorem GKSu Katowice?

  • Marta 5 października, 2022 at 1:44 pm Reply

   Sponsorem GKS na ta chwile jest miasto Katowice.
   Tylko w zeszłym roku dostali na prowadzenie klubiku 28mln.
   Teraz jeszcze im budują stadion.
   Utrzymanie będzie miasto (co ja pisze, przecie. my to utrzymywać będziemy) kosztować pewnie 20mln rocznie.

Dodaj komentarz

*
*