Reklama

Katowice zaczynają tworzyć metropolię

Łukasz Kądziołka
Katowicka rada miasta jako pierwsza podjęła uchwały w sprawie powołania metropolii. Jedna z nich dotyczy przeprowadzenia konsultacji społecznych. Podczas poniedziałkowej nadzwyczajnej sesji prezydent Marcin Krupa przedstawił też harmonogram działań, jakie muszą zostać podjęte przez wszystkie gminy, które chcą wejść do metropolii.

To była bardzo krótka sesja. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, radni spotkali się w związku z wejściem w życie ustawy o metropolii. Ta ma zacząć działać od 1 stycznia 2018 roku. Jednak zanim to się stanie, potrzebne jest podjęcie odpowiednich uchwał przez wszystkie gminy przyszłej metropolii. Ostatecznie w jej skład wejdzie 41 gmin śląskich i zagłębiowskich. Łącznie na ich terenie mieszka 2 279 560 osób (dane na dzień 30 czerwca 2016 roku). Kolejnym krokiem będzie rozporządzenie rządu, które ma zostać wydane do 30 czerwca br., a od 1 lipca zacznie się tworzenie związku miast. Myślę, że ta ustawa, którą mamy do dyspozycji, pozwoli ten organizm konurbacyjny środkowej części województwa śląskiego jeszcze mocniej zjednoczyć – mówił Marcin Krupa. Prezydent zaprezentował dzisiaj harmonogram działań, które poprzedzą wprowadzenie metropolii. Zgodnie z ustawą, prezydent Katowic będzie pełnił obowiązki pełnomocnika metropolii od 1 lipca br. Podczas sesji radni przegłosowali też jednogłośnie dwie istotne uchwały. Obydwie dotyczą konsultacji społecznych w sprawie wejścia w skład metropolii. Konsultacje mają zostać przeprowadzone na terenie Katowic i pozostałych gmin metropolii.

PRZECZYTAJ: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę metropolitalną

Ustawa o metropolii śląsko-zagłębiowskiej została podpisana 4 kwietnia przez prezydenta Andrzeja Dudę, a weszła w życie 7 kwietnia. Katowice będą pełniły rolę promotora nowego związku miast.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*