Reklama

Katowice na pierwszym miejscu w woj. śląskim pod względem liczby osób zaszczepionych przeciw COVID-19

Grzegorz Żądło
Katowice dogoniły gminę Bobrowniki i wspólnie z nią zajmują pierwsze miejsce w woj. śląskim pod względem liczby mieszkańców zaczepionych przeciw COVID-19. Na nagrodę pieniężną w rządowym konkursie dla gmin nie mamy jednak co liczyć. Wszystko przez regulamin, który promuje mniejsze ośrodki.

W poniedziałek rano 9 sierpnia zaszczepionych w pełni było 56,2% mieszkańców Katowic, czyli 163 333 osoby. Jedną dawkę dostało już 170 219 osób. Bobrowniki mają taki sam odsetek zaszczepionych. W pierwszej dziesiątce w woj. śląskim są jeszcze Psary (55,1%), Sosnowiec (54%), Mikołów (53,4%), Wojkowice (53,4%), Czeladź (53,3%), Dąbrowa Górnicza (52,6%), Będzin (52,3%) i Gierałtowice (52,3%).

Jak ustala się kto jest mieszkańcem danej gminy? Na podstawie algorytmu, który do numeru PESEL osoby zaszczepionej przyporządkowuje adres zamieszkania na podstawie 5 źródeł danych.

To w kolejności:

Centralny Wykaz Ubezpieczonych – obejmuje ubezpieczonych w ZUS i KRUS, w tym osoby zgłoszone do ubezpieczenia.
IKP / Gabinet – adres podany przez pacjenta w Indywidualnym Koncie Pacjenta lub adres podany podczas wizyty lekarskiej. Brane są pod uwagę wyłącznie adresy podane po 1 stycznia 2021 r.
Karta Szczepień – adres podany przez pacjenta podczas szczepienia rejestrowany przez pracownika medycznego w Karcie Szczepień,
Adres Zameldowania – adres zameldowania Pacjenta wg rejestru PESEL,
Adres Punktu Szczepień – adres placówki, w której zostało wykonane szczepienie.

Do liczby zaszczepionych mieszkańców wliczane są tylko osoby posiadające numer PESEL oraz te, które podały numer PESEL przy szczepieniu. Liczba osób zamieszkujących daną gminę jest wyznaczona w oparciu o dane demograficzne dostarczone przez GUS według stanu na 31 grudnia 2020 r.

Żeby zachęcić gminy do mobilizowania do szczepień swoich mieszkańców rząd zorganizował konkursy z finansowymi nagrodami dla samorządów. Pierwszy z nich to “Gmina na Medal”. Pieniądze – 100 000 zł – może dostać maksymalnie 500 gmin, które osiągną poziom zaszczepienia na poziomie minimum 67 proc. mieszkańców. Na razie jeszcze żadna gmina w Polsce nie zbliżyła się do takiego odsetka wyszczepienia. Najbliżej są podwarszawska Podkowa Leśna (64,5%), Warszawa (63,6%) i Poznań (62,7%). Katowice w skali kraju zajmują obecnie 37. miejsce, więc do pierwszej pięćsetki spokojnie by się załapały, tyle że do wymaganych 67% jeszcze dużo brakuje. Konkurs trwa do 31 grudnia 2021 roku.

Drugi konkurs do “Najbardziej odporna gmina”. Jest w nim kilka kategorii, a nagrody są wyższe. Katowice “startują” w gronie miast powyżej 100 000 mieszkańców. Do wygrania jest 1 mln zł dla gminy z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców. O wygraną będzie trudno, bo przed stolicą woj. śląskiego daleko z przodu są m.in. Warszawa (63,6%), Poznań (62,7%) i Wrocław (61,4%). Więcej zaczepionych mieszkańców mają też Kraków (60,2%), Gdańsk (59,5%) i Gdynia (57%).

Ten konkurs trwa do 31 października 2021 roku. Dodatkowo, gmina z największym odsetkiem w pełni zaszczepionych mieszkańców, dostanie 2 mln zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*