Reklama

Katowice w czołówce gmin w woj. śląskim z największą liczbą zaszczepionych

Redakcja
Połowa mieszkańców Katowic zaszczepiona. Rządowe statystyki dotyczące liczby szczepień zostały wzbogacone o podział na gminy. Stolica województwa śląskiego przegrywa pod tym względem z niewielką miejscowością.

Zgodnie z zapowiedziami rząd udostępnił w tym tygodniu stronę, na której można śledzić postęp szczepień w gminach. Można na niej znaleźć informację o liczbie ludności oraz liczbie pacjentów, którym podano jedną lub dwie dawki szczepionki. Jest też podział na grupy wiekowe. Analizę przygotowuje Centrum e-Zdrowia we współpracy z KPRM, Centrum GovTech, NFZ i GUS. Algorytm wykorzystany do zbierania danych bierze pod uwagę ubezpieczenie, konto pacjenta, adres podany przez pacjenta przy szczepieniu, adres zameldowania wg rejestru pesel.

Wśród gmin z największą liczbą zaszczepionych w woj. śląskim znalazły się Katowice. Jak wynika z danych prezentowanych na rządowej stronie stolica województwa jest na drugim miejscu w regionie pod względem liczby w pełni zaszczepionych. Pierwsze zajęła niewielka gmina położona w powiecie będzińskim. Bobrowniki mają około 12 tys. mieszkańców. Tam liczba osób zaszczepionych stanowi 39,6% wszystkich mieszkańców (6429 osób zaszczepionych jedną dawką, a w pełni zaszczepionych jest 4799 osób). Według rządowych statystyk Katowice mają 290 553 mieszkańców. W tym 154 936 zaszczepiło się jedną dawka, a w pełni zaszczepionych jest 111 656 mieszkańców. To daje 38,4% ogółu. Na kolejnych miejscach znalazły się Siemianowice Śląskie z  liczbą mieszkańców wynoszącą nieco ponad 66 tys. (w pełni zaszczepionych: 24 213 osób, co stanowi 36,5% mieszkańców) oraz Sosnowiec liczący ok. 197,5 tys. mieszkańców (w pełni zaszczepionych: 71415, co stanowi 36,1%).

Zgodnie z zapowiedziami gmina, gdzie będzie najwyższy stopień zaszczepienia w ramach 49 obszarów, otrzyma 1 mln zł na dowolny cel. Natomiast najlepsza gmina w skali Polski dostanie 2 mln zł. Statystki zaszczepionych z podziałem na gminy można sprawdzać TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*