Reklama

Katowice dostały prawie 86 mln zł rządowego dofinansowania. Wszystko pójdzie na drogi

G. Ż.
Katowice dostały prawie 86 mln zł rządowego dofinansowania do inwestycji. Wszystkie te pieniądze zostaną przeznaczone na drogi.

Samorządy mogły składać wnioski do pierwszej pilotażowej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład. Katowice starały się o dofinansowanie do budowy dróg, parków i remont jednego przedszkola.
Nowy fundusz to w pewnym sensie kontynuacja Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, który powstał w czasie pandemii i miał pomóc samorządom w trudnym czasie mniejszych wpływów do budżetów, przy jednoczesnych większych wydatkach związanych z walką z koronawirusem. RFIL wzbudził wiele kontrowersji, zwłaszcza jego drugie rozdanie. Gminy dostawały pieniądze „po uważaniu”. Te, których prezydenci, burmistrzowie i wójtowie wspierali rząd, dostali znacznie więcej niż te, które reprezentują partie opozycyjne lub są niezależni.

Do 15 sierpnia gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce składały wnioski o bezzwrotne dofinansowanie planowanych inwestycji. Katowice złożyły wnioski na łączną kwotę dofinansowania w wysokości 115,680 mln zł.

Najwięcej, bo 85,975 mln zł, miasto chciało dostać na budowę dróg. I właśnie to zadanie uzyskało rządowe wsparcie.

Chodzi o takie zadania jak:

– układ komunikacyjny dla terenu budowy Nowego Muzeum Śląskiego, Międzynarodowego Centrum Kongresowego i siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach – etap II
– przygotowanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe przy ul. Gospodarczej – II etap
– przygotowanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe w rejonie ul. Korczaka i ul. Deszczowej
– przedłużenie ul. Mickiewicza do ul. Grundmanna
– budowa układu drogowego w rejonie ul. Tysiąclecia 88b
– udowa układu drogowego w rejonie ul. Kalinowej, Wilczewskiego – etap I: połączenie drogowe ul. Armii Krajowej z ul. Wilczewskiego wraz z ciągiem pieszym.

Układ komunikacyjny w rejonie Muzeum Śląskiego, MCK i NOSPR to przedłużenie ul. Dobrowolskiego do ul. Katowickiej.

Z kolei przygotowanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe w rejonie ul. Gospodarczej, to połączenie nowej drogi do osiedla Nowy Nikiszowiec z ul. Porcelanową.

Przedłużenie ul. Mickiewicza do ul. Grundmanna ma być wspólną inwestycją miasta i dewelopera Cavatina.

29,7 mln zł Katowice chciały pozyskać na budowę parków przy ul. Leopolda i ul. Wantuły, rewitalizację Parku Wełnowieckiego oraz terenu przy Stawie Kajakowym w Katowickim Parku Leśnym.

Nie będzie też dofinansowania w wysokości 5 mln zł na rozbudowę Miejskiego Przedszkola nr 99 oraz adaptację pomieszczeń w Szkole Podstawowej nr 64 na potrzeby rozwoju funkcji przedszkolnej.

W sumie miasta i gminy oraz ich związki w woj. śląskim dostały łącznie 2,138 mld zł rządowego dofinansowania.


Tagi:

Komentarze

 1. Assl 26 października, 2021 at 4:44 pm - Reply

  Ciekawe, że wszystkie poznane mi cele na Śląsku to właśnie drogi. W tym kraju nie ma innych potrzeb?

  • keks 26 października, 2021 at 10:43 pm Reply

   Słabo poznałeś. 54 minuty z Katowic do Krakowa. Nie zdążysz kawy w warsie wypić. A kiedyś pociąg jechał ponad 2 godziny. Od kilku lat potrzeby kolejowe są na równi z drogowymi i widać efekty.

 2. Rt 25 października, 2021 at 3:30 pm - Reply

  He he Krupa już chyba oszalał całkowicie tu Korfantego zmniejsza pasy ruchu itp a tu chce budować nowe drogi gdzie tu logika !!! Albo pozbywamy się samochodów z miasta albo nie !!!!

  • Sebastian 26 października, 2021 at 7:36 am Reply

   No właśnie logika i kreowanie kierunków rozwoju miasta polega na zamykaniu czy zwężaniu ulic w jednej części miasta zaś budowa nowych dróg w innej części miasta. Polityka transportowa miasta właśnie na tym polega.
   Co jest w tym dziwnego lub nielogicznego?

Dodaj komentarz

*
*