Reklama

1 maja dwa biegi i marsz w Katowicach. Szykują się spore utrudnienia

Ł. K.
W Katowicach odbędzie się duża impreza sportowa. 1 maja zaplanowano dwa biegi, w których weźmie udział kilka tysięcy osób. O tej samej porze ruszy marsz przeciwko wykluczeniu społecznemu i bezdomności.

Kilka tysięcy osób przebiegnie 1 maja przez Katowice. W środę odbędzie się 4. Bieg Bohaterów i 19. Silesia Półmaraton. Biegacze będą rywalizowali na dwóch trasach – 5 km i 21 km. W związku z imprezą sportową, w której weźmie udział ok. 4,5 tys. osób, konieczne są zmiany w organizacji ruchu. Większe utrudnienia spowoduje półmaraton.

Półmaraton w kilku dzielnicach

Starty obydwu biegów zaplanowano na godz. 10.00. Biegacze wyruszą sprzed NOSPR i od razu skręcą w lewo, w al. Roździeńskiego. Następnie skręcą w ul. Dobrowolskiego i przebiegną przez Bogucice do ul. Bohaterów Monte Cassino. Trasa biegnie przez Zawodzie, ulicą 1 Maja i w kierunku Szopienic ul. Roździeńską. Po tym uczestnicy pobiegną ul. Lwowską na Nikiszowiec. Dalej będą kierować się w stronę Doliny Trzech Stawów. Po okrążeniu doliny alejkami, przebiegną przez os. Paderewskiego i ulicami Graniczną, Dudy-Gracza do al. Roździeńskiego, skąd skręcą na metę. Trasa biegu dostępna jest TUTAJ.

Bieg Bohaterów będzie 4 razy krótszy. Dlatego już po przebiegnięciu ul. Bohaterów Monte Cassino uczestnicy będą wracali w kierunku centrum Katowic ul. 1 Maja. Trasę można podejrzeć TUTAJ.

Część ulic zostanie zamknięta ze względów bezpieczeństwa. Ruch zostanie przywrócony po przebiegnięciu zawodników tak szybko, jak będzie to możliwe. Policja podaje orientacyjne godziny zamknięcia ulic:

od 7.00 do 14.00: ul. Olimpijska (od al. Roździeńskiego do ul. Góreckiego),
od 9.50 do 10.10: al. Roździeńskiego (jezdnia w kierunku Sosnowca od ul. Uniwersyteckiej do ul. Dudy-Gracza),
od 9.45 do 13.00: al. Roździeńskiego (jezdnia w kierunku do Ronda im. gen. Ziętka od ul. Dobrowolskiego do ul. Olimpijskiej),
od 9.55 do 10.20: ul. Dudy-Gracza,
od 10.00 do 11.30: ul. 1 Maja (jezdnia w kierunku centrum Katowic od ul. Warszawskiej do ul. Bohaterów Monte Cassino) i ul. Graniczna (jezdnia zachodnia i południowa),
od 10.05 do 10.45: ul. Pułaskiego, alejki Doliny Trzech Stawów,
od 10.15 do 11.40: ul. Gospodarcza, ul. Górniczego Dorobku, ul. Świętej Anny, Plac Wyzwolenia,
od 10.25 do 12.00: ul. Zamkowa, ul. Ociepki, ul. Oswobodzenia, ul. Lwowska (jezdnia wschodnia), ul. Bednorza,
od 10.35 do 12.30: ul. Roździeńska, ul. Obrońców Westerplatte (od ul. Roździeńskiej do ul. 1 Maja), ul. 1 Maja (od ul. Obrońców Westerplatte do ul. Bohaterów Monte Cassino),
od 10.00 do 12.40: ul. Bohaterów Monte Cassino (jezdnia wschodnia od ul. 1 Maja do ul. Wrocławskiej),
od 10.45 do 12.55: ul. Wrocławska, ul. Zakopiańska, ul. Morawska, ul. Wróblewskiego, ul. Ryszarda, ul. Markiefki, ul. Kopalniana, ul. Ścigały, ul. Dobrowolskiego.

Zmiany będą dotyczyły również organizacji transportu publicznego. Jak podaje Zarząd Transportu Metropolitalnego, modyfikacje zostaną wprowadzone na ponad 30 liniach autobusowych i liniach tramwajowych kursujących w kierunku Zawodzia, Szopienic i Sosnowca. Szczegółowe informacje są dostępne TUTAJ.

Marsz w centrum Katowic

Godzinę po starcie biegów rozpocznie sie inne wydarzenie w centrum Katowic. Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne zaplanowało marsz w obronie i na rzecz poprawy losu osób społecznie wykluczonych i bezdomnych. Zgromadzenie zacznie się około godz. 11.00 na ul. Jagiellońskiej i stamtąd uczestnicy przejdą ulicami Jagiellońską, Kochanowskiego i św. Jana na Rynek. Stamtąd przemaszerują z powrotem tą samą trasą.


Tagi:

Komentarze

 1. ss 1 maja, 2024 at 5:48 pm - Reply

  jak sie mieszka w miescie zarzadzanym przez chorego czlowieka to tak jest dolina rozjechana przez samochody a strazy miejskiej nigdzie nie ma pewnie weekend majowy maja i wolne slask upada juz calkowicie

  • gizmo 2 maja, 2024 at 8:54 am Reply

   Lepiej niż w państwie.

 2. Jatoja 1 maja, 2024 at 12:36 pm - Reply

  Lasów parków pełno do okoła ale trzeba takie imprezy organizować w centrum miasta żeby wszyscy widzieli jak ja pięknie biegnę

Dodaj komentarz

*
*