Sygnalizacje świetlne na ponad stu skrzyżowaniach same sterują ruchem. Trwa kalibracja wartego niespełna 90 mln złotych systemu ITS w Katowicach. Działa już Centrum Sterowania Ruchem, z którego operatorzy mogą reagować na tworzące się korki.
Pod koniec zeszłego roku pisaliśmy, że uruchomienie Inteligentnego Systemu Transportowego powinno nastąpić niebawem. Takie informacje otrzymaliśmy z MZUiM. Okazuje się, że po miesiącu niewiele się zmieniło. W dalszym ciągu trwa kalibracja katowickiego ITS, ale system działa już na wszystkich 112 skrzyżowaniach, na których sygnalizacje świetlne zostały zmodernizowane.
– System został już uruchomiony i obecnie jest kalibrowany. To znaczy, że uczy się sytuacji panujących na skrzyżowaniach w mieście oraz dostosowuje się do charakterystyki ruchu w Katowicach – informuje w imieniu MZUiM Wojciech Grabarczyk z Katowickiej Agencji Wydawniczej. Zostało uruchomione Centrum Sterowania Ruchem. To centrum umożliwia przeszkolonym operatorom kontrolowanie aktualnej sytuacji na drogach w mieście. Operatorzy dysponują już narzędziami informatycznymi do monitorowania poszczególnych elementów systemu ITS oraz aplikacją do raportowania danych pozyskiwanych z systemu. Do zbierania informacji dotyczących ruchu wykorzystywane są kamery i czujniki.
Jednak zgodnie z założeniami system ITS ma samodzielnie sterować ruchem. – Sygnalizacje świetlne zmodernizowane w ramach ITS pracują aktualnie w systemie sterowania ruchem SCATS. Sygnalizacje świetlne w sposób dynamiczny dostosowują długość trwania poszczególnych sygnałów w zależności od natężenia ruchu. – wyjaśnia Grabarczyk. Priorytetowo traktowane są między innymi główne arterie komunikacyjne. W tym m.in. ulice Mikołowska i Francuska. Dopiero w przypadku, gdy dochodzi do zwiększonego natężenia ruchu operatorzy Centrum Sterowania Ruchem mają reagować w czasie rzeczywistym i zmieniać parametry działania sygnalizacji świetlnej w celu zmniejszenia zatorów.
Nie można na razie mówić o tym, że katowicki ITS działa w pełni. Sterowanie ruchem za pomocą sygnalizacji świetlnej to jeden z elementów systemu. Nadal nie są włączone tablice znajdujące przy i nad drogami. To znaki TIP (12 tablic), wizualny element systemu inteligentnego parkowania, który ma pokazywać informacje o zajętości miejsc postojowych. Drugi rodzaj tablic to tzw. VMS, czyli znaki zmiennej treści, na których prezentowane będą informacje dotyczące organizacji ruchu, objazdów i warunków na drodze. Łącznie jest ich 17. – Ze względu na brak wykonania wszystkich przyłączy elektrycznych, do tej pory nie został uruchomiony podsystem parkingowy obejmujący Tablice Informacji Parkingowej oraz podsystem Znaków Zmiennej Treści. Przyłącza elektryczne powinny zostać uruchomione w bieżącym kwartale – informuje MZUiM. W dalszym ciąg nie został udostępniona również aplikacja mobilna ani strona internetowa, które miały ułatwiać kierowcom dostęp do informacji wyświetlanych na tablicach.
Katowicki Inteligentny System Transportowy kosztował ok. 88,6 mln zł i został dofinansowany ze środków unijnych kwotą ponad 67,2 mln zł.
Kalibracja systemu w trakcie ferii szkolnych gdzie ruch jest znacznie mniejszy niż zwykle to naprawdę “świetny” pomysł.
A może nie doceniamy systemu. Może on jest sprofilowany w zależności od sezonu, pogody, pory dnia. …. 🙂
Dokładnie 🙂
Polecam wszystkim rowerzystom przejazd ulicą Grundmana przez Chorzowską i skręt przez Stęślickiego w kierunku SSC aby się przekonać o funkcjonalności zastosowanych tam rozwiązań. Nazwanie tego jakimkolwiek synonimem słowa inteligencja, jest dużym nadużyciem.
Prawda. Wszyscy mają czerwone, wszyscy patrzą po sobie i tak z 2minuty. Wspaniałe rozwiązanie. 😀
Wiem o czym piszesz 🙂
Omijam to skrzyżowanie z daleka, tak jak to koło Wesołego Miasteczka na Chorzowskiej/Bocheńskiego/Złotej
Słów brakuje na opisanie działania sygnalizacji w tych miejscach.
Może ten system inteligentnie działa tylko na wybranych. Np. Na Prezydenta. Może będzie Abonament na tablice rejestracyjne aby mieć zielone… ot to taki cyfrowy Świąt z maszynowym uczeniem zwanym Sztuczna inteligencja do robienia kasy. 🙂
No bo któż mógłby się spodziewać, ze tablice elektroniczne wymagają zasilania prądem 🙂
Znając życie to wykonawca lub MZUiM złożył wniosek w Tauronie już po zamontowaniu bramownic i wyświetlaczy.
Przyłącze dla domu jednorodzinnego to ~3 tygodnie roboty (włączając projekt, wniosek, budowę przyłącza i odbiór)
No ale to trzeba chcieć
Tablice elektroniczne w Katowicach powinny być oświetlane blaskiem sukcesów Krupy i jego bandy.
Niestety prawdziwych sukcesów brak, więc są ciemne jak… większość katowickich wyborców 🙂
Czyli robi się zieloną falę na Francuskiej a korki tworzy na wszystkich bocznych
Właśnie odstałem dzisiaj “wieczność” próbując skręcić z Francuskiej w Meteorologów. A jeszcze dłużej stała kobieta chcąca przejść przez przejście na Francuskiej. Stała już jak ja podjechałem ale nie zdążyłem przejechać bo “elka” przede mną się zebrać nie umiała. Stała tą wieczność ze mną aż ja będę miał zielone, a w końcu to ja odjechałem na drugiej zmianie świateł a ona dalej została tam czekając na zielone na pasach. Guzik miała wciśnięty, żeby nie było. Więc jeśli tak ma działać ten “inteligentny” system to mogli sobie darować, lepiej i taniej było poprzednio.
Czy można prosić o przetłumaczenie zdania “Priorytetowo traktowane są między główne arterie komunikacyjnej.” na polski?
W artykule jest kilka sprzecznych ze sobą zdań. Z jednych wynika, że system już teraz działa dynamicznie i sam dopasowuje długości cykli świateł do natężenia ruchu. Z innych, że się kalibruje i uczy, a docelowo ma samodzielnie sterować ruchem. Jeszcze gdzie indziej jest napisane, że przeszkoleni operatorzy patrzą z kanciapy na skrzyżowania, na których arterie mają stały priorytet, a oni ręcznie interweniują.
To jak to w końcu jest z tą inteligencją systemu?
Czy ten cały barak i szkolenie operatorów to jest tylko tymczasowe rozwiązanie na czas przedłużającej się w nieskończoność “kalibracji systemu”?
Sorry, ale z tego bełkotu naprawdę trudno cokolwiek wywnioskować…
Oprócz tego jednego zdania nie ma błędów w tekście, który powstał na podstawie informacji z MZUiM. Poniżej w skrócie:
– system odpowiedzialny za sterowanie ruchem za pomocą sygnalizacji świetlnej został w pełni uruchomiony, ale jego kalibracja wciąż trwa (od końca zeszłego roku),
– ITS już steruje ruchem automatycznie, ale wspomagany jest przez Centrum Sterowania Ruchem, które obsługują operatorzy i tak będzie, ponieważ jest to jeden z elementów ITS
(nigdzie nie jest napisane, że centrum to tymczasowe rozwiązanie, to twoja nadinterpretacja).
Mam nadzieję, że pomogłem w zrozumieniu tekstu.
Dziękuję za próbę pomocy, ale dalej nie rozumiem.
Co to w praktyce znaczy, że “system odpowiedzialny za sterowanie ruchem za pomocą sygnalizacji świetlnej został w pełni uruchomiony”? 20 lat temu też działało sterowanie ruchem na skrzyżowaniach za pomocą sygnalizacji świetlnej.
W artykule mamy naprzemienne stwierdzenia, że system jest już gotowy, a za chwilę, że nie jest.
Zaczynamy od triumfalnego “Sygnalizacje świetlne na ponad stu skrzyżowaniach same sterują ruchem”.
“System został już uruchomiony”.
“Jednak zgodnie z założeniami system ITS ma samodzielnie sterować ruchem.” – ??? czyli teraz jednak nie steruje?
“Sygnalizacje świetlne zmodernizowane w ramach ITS pracują aktualnie w systemie sterowania ruchem SCATS” – a co to za branżowy żargon?
“Sygnalizacje świetlne w sposób dynamiczny dostosowują długość trwania poszczególnych sygnałów w zależności od natężenia ruchu” – czyli jednak steruje, czy dopiero “zgodnie z założeniami” ma sterować, jak było 2 zdania wcześniej?
“gdy dochodzi do zwiększonego natężenia ruchu operatorzy (…) mają reagować w czasie rzeczywistym i zmieniać parametry” – ??? jak to się ma do poprzedniego zdania, wg którego to system ma sam dynamicznie dostosowywać długości cykli świateł, czyli bez ingerencji?
A potem jest akapit o tym, że katowicki ITS nie działa w pełni, bo sterowanie ruchem za pomocą sygnalizacji świetlnej to tylko jeden z elementów, a pozostałe nie zostały uruchomione. No to jak to jest – czy ten jeden konkretny element ITS-u pn. “sterowanie ruchem za pomocą sygnalizacji świetlnej” został uruchomiony w pełni, czy nie został?
A tak na marginesie, trochę dziwne jest twierdzenie, że system “jeszcze” jest kalibrowany. Czy ten proces ma jakiś koniec? Przecież dostosowywanie do zmieniających się warunków powinno chyba pozostać na stałe. Chyba, że chodzi o to, żeby ten system po skalibrowaniu do dzisiejszych warunków coraz bardziej się rozjeżdżał z rzeczywistością, żeby za parę lat można było ogłosić przetarg na ITS2…
Nie ma to jak wycinać zdania z kontekstu
Zdanie o tym, że „jednak zgodnie z założeniami system ITS ma samodzielnie sterować ruchem” odnosi się do całego akapitu dotyczącego Centrum Sterowania Ruchem.
Skończyłem czytać na SCATS, którego działanie jest (pobieżnie, ale jednak) wyjaśnione w drugim zdaniu tego cytatu.
Odsyłam do moich poprzednich tekstów. Na przykład:
https://katowice24.info/its-gotowy-ale-jeszcze-nie-dziala-wkrotce-priorytet-dla-komunikacji-miejskiej-na-skrzyzowaniach/