Reklama

Inwazja nowego owada na dwóch katowickich osiedlach

Ł. K.
Chmary owadów na katowickich osiedlach. Duże skupiska niepokoją mieszkańców. To nowy gatunek w Polsce, ale specjalista uspokaja, że nie ma się czego obawiać.

Mieszkańcy dwóch osiedli w Katowicach wymieniają się informacjami o inwazji owadów. Na os. Paderewskiego i os. Tysiąclecia pojawiły się całe kolonie. Niektórzy publikują w sieci zdjęcia drzew, na których widać duże ilości tych robaków. Inni starają się walczyć z nimi na własną rękę różnymi sposobami, bo zdarza się, że ludzie zauważają mniejsze skupiska, na przykład na balkonie. Jak informuje Spółdzielnia Mieszkaniowa „Piast”, na razie nie było zgłoszeń w tej sprawie. Natomiast spółdzielnia na os. Paderewskiego wie o tych owadach już od ubiegłego roku, ale do tej pory nie zajmowała się tym problemem, bo nie ma takiego powodu. Podobne podejście ma miasto.

Potwierdza to naukowiec z Uniwersytetu Śląskiego. Jak mówi dr hab. Łukasz Depa z Wydziału Nauk Przyrodniczych, to nowy gatunek w Polsce, który przybył z basenu Morza Śródziemnego. Po raz pierwszy został zauważony w 2016 roku. Nazywa się Oxycarenus lavaterae, czyli po polsku Skupieniec lipowy. – Najczęściej widujemy go na roślinach, zwłaszcza na lipach. Dlatego, że nimi się prawdopodobnie odżywia, wbija swoją kłujkę i wysysa sok. W chłodniejszym półroczu tworzą takie agregacje, duże skupienia na pniach drzew – mówi dr Depta. Dodaje, że gatunek jest niegroźny dla człowieka, ale może być uciążliwy. Niewykluczone, że Skupieniec będzie próbować zimować w innych miejscach. Teraz zaczyna budzić się po zimniejszych miesiącach, robi się aktywny i dlatego mieszkańcy zaczynają go zauważać.


Tagi:

Komentarze

  1. Agnieszka 16 kwietnia, 2020 at 5:41 pm - Reply

    W Rudzie Śląskiej 1 na ul.Kościelnej są też

  2. Daria 16 kwietnia, 2020 at 9:17 am - Reply

    W Rudzie Śląskiej też są!!!

Dodaj komentarz

*
*