Reklama

Hity z największych festiwali w katowickich kinach. Ruszają Konfrontacje Filmowe

Źródło: https://www.facebook.com/KinoSwiatowid.

Redakcja
10 dni i 14 filmów z najważniejszych festiwali filmowych. Dzisiaj do kin powracają Konfrontacje Filmowe, na których wychowały sie całe pokolenia kinomanów. W Katowicach na seanse zaprasza Światowid i Rialto.

Zanim w kalendarzu filmowych wydarzeń pojawiły się znane festiwal, w Polsce odbywały się Filmowe Konfrontacje. Teraz Gutek Film powraca do tej idei i organizuje po raz pierwszy od 1993 roku przegląd filmów, które zostały nagrodzone lub miały premierę na festiwalach w Cannes, Wenecji i Berlinie.

W trakcie rozpoczynających się dzisiaj Konfrontacji Filmowych będzie można w ciągu 10 dni obejrzeć 14 produkcji twórców z różnych części świata. To będą przedpremierowe pokazy. Większość z nich trafi  do kin dopiero za kilka miesięcy. Festiwal zagości w 18 miastach w całej Polsce. W Katowicach Konfrontacje Filmowe odbędą się w dwóch kinach: Kinie Światowid i Kinoteatrze Rialto.
Od 9 do 18 września będzie można obejrzeć tam m.in. najnowszy film Jerzego Skolimowskiego – polski kandydat do Oscara, czyli „IO”, zbierający rewelacyjne recenzje film Agnieszki Smoczyńskiej „Silent Twins”, laureata tegorocznej Złotej Palmy w Cannes – „W trójkącie” Rubena Östlunda, nagrodzony berlińskim Złotym Niedźwiedziem hiszpański „Alcarràs” Carli Simón, „Podejrzaną” Park Chan-wooka docenionego w Cannes nagrodą za najlepszą reżyserię, najnowszy film Cristiana Mungiu – „Prześwietlenie”, objawienie festiwalu w Wenecji, czyli „Sundown” Michela Franco, Grand Prix z Cannes – „Blisko” Lucasa Dhonta, „Nitram” Justina Kurzela z porywającą, nagrodzoną w Cannes rolą Caleba Landry’ego Jonesa i „Holy Spider” (reż. Ali Abbasi), za występ w którym Zar Amir-Ebrahimi otrzymała w Cannes nagrodę dla najlepszej aktorki. Ponadto: nagrodzony Grand Prix w Cannes „Bohater” Asghara Farhadiego, włosko-francuska „Nostalgia” Mario Martone, mroczny portret ukraińskiej prowincji, czyli „Pamfir” (reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk) oraz „Tori i Lokita” – najnowszy film dwukrotnych laureatów Złotej Palmy braci Dardenne.

Szczegółowy program można znaleźć TUTAJ. Bilety w cenie 20 zł są dostępne TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*