Reklama

Reżyser z Katowic odebrał nagrodę za film o Grzegorzu Przemyku. Będzie spotkanie z widzami

Redakcja
Film „Żeby nie było śladów”, czyli historia o morderstwie Grzegorza Przemyka, został doceniony podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrodę odebrał Jan P. Matuszyński, reżyser z Katowic. Jutro twórcy spotkają się z widzami.

W sobotę odbyła się gala Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Główną nagrodę, Złotego Lwa, otrzymał film „Wszystkie nasze strachy”. Drugą najważniejszą statuetkę, Srebrne Lwy, odebrali twórcy filmu „Żeby nie było śladów” – reżyser Jan P. Matuszyński oraz producenci Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham. Ponadto doceniona została scenografia autorstwa Pawła Jarzębskiego.
Film opowiada historię Grzegorza Przemyka zamordowanego w czasach PRL-u przez funkcjonariuszy milicji. Do głośnej zbrodni doszło w 1983 roku. Maturzysta został pobity, co doprowadziło do jego śmierci. Śmierć Przemyka wywołała ogromne poruszenie. W dniu pogrzebu przez ulice Warszawy za jego trumną przemaszerowało ponad 20 tys. ludzi. Zbrodnia jest starannie tuszowana przez władze, a nadzorowana osobiście przez Ministra Spraw Wewnętrznych, generała Czesława Kiszczaka, operacja „Junior”, której głównym celem jest powstrzymanie kolegi zamordowanego Jurka Popiela przed ujawnieniem prawdy oraz zrzucenie winy na sanitariuszy, którzy wieźli Przemyka po pobiciu na pogotowie. Scenariusz do filmu powstał na podstawie nagrodzonego Nike reportażu „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” Cezarego Łazarewicza.

Film na początku września miał swoją światową premierę na 78. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, a polska premiera odbyła się w Gdyni. Film można już oglądać w katowickich kinach. Jutro, 28 września, w kinie Kosmos odbędzie się specjalny pokaz. Po projekcji rozmowę z reżyserem filmu Janem P. Matuszyńskim, aktorem Tomaszem Ziętkiem i producentką Aneta Hickinbotham poprowadzi filmoznawczymi dr Anita Skwara. Wstęp na pokaz połączony z dyskusją kosztuje 30 zł (normalny) i 25 zł (ulgowy i dla posiadaczy Kart Kaśka). Bilety można kupić TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*