Reklama

Świat z perspektywy krowy, bytomski lombard i Simona Kossak. Rusza Millennium Docs Against Gravity

Kadr z filmu „Wulkanie miłości”.

Redakcja
Portrety, ekologia, życie codzienne i tragiczne ludzkie historie podczas Millennium Docs Againt Gravity. Festiwal filmów dokumentalnych po raz kolejny zawita do Katowic. W programie znalazło się kilka propozycji od lokalnych twórców.

Najbliższe dni w katowickich kinach upłynął pod znakiem nowych filmów dokumentalnych. Jak zapowiada Silesia Film, widzowie zobaczą zapierające dech obrazy, intymne portrety ludzi i zwierząt oraz fascynujące historie z odległych zakątków świata. Jednak festiwal otworzy opowieść o bytomskim lombardzie. Pokaz filmu „Lombard” Łukasza Kowalskiego odbędzie się w czwartek, 12 maja, o godz. 19.00 w kinie Światowid. Obraz „układa się w pełną ciepła, humoru i mądrości historię o tym, czego w życiu potrzebujemy najbardziej”. Po seansie spotkanie z reżyserem i bohaterami filmu. Między innymi na tę produkcję będzie można zagłosować w plebiscycie Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego. Łącznie powalczy o nią 12 filmów dokumentalnych z całego świata, w tym 3 produkcje polskie, wszystkie zrealizowane przez twórców związanych ze Śląskiem – „Pisklaki” pochodzącej z Tychów autorki reportaży i filmów dokumentalnych Lidii Dudy oraz „Anioły z Sindżaru” Hanny Polak – urodzonej w Katowicach reżyserki nominowanej do Oscara i Emmy za głośny dokument „Dzieci z Leningradzkiego”.

Podczas MDAG nie zabraknie tematyki związanej z ekologią i zmianami środowiska naturalnego. Podejmie ją Andrea Arnold w filmie „Krowa”, w którym twórczyni obserwuje cykl życia i emocje tytułowego zwierzęcia. Kolejną propozycją związaną z tą tematyką jest współprodukowane przez Darrena Aronofsky’ego „Terytorium” (reż. Alex Pritz) – dokumentalny thriller z serca brazylijskiej Amazonii, gdzie reżyser przez trzy lata towarzyszy lokalnemu plemieniu w walce o ziemię i przetrwanie. W „Wulkanie miłości” Sara Dosa opowiada historię małżeństwa wulkanologów Katii i Maurice’a Krafftów, którzy poświęcili życie wspólnej pasji.
W tegorocznym konkursie znalazły się dwa filmy dotykające trudnej tematyki ukraińskiej. Pierwszy z nich – „Babi Jar. Konteksty” wybitnego ukraińskiego reżysera Siergieja Łoźnicy to oparta na unikalnych archiwaliach próba odtworzenia okoliczności rozstrzelania 33 tysięcy Żydów w wąwozie Babi Jar pod Kijowem podczas II wojny światowej. Drugi – „Dom z drzazg” (reż. Simon Lereng Wilmont) – opowiada o tymczasowym domu dziecka we wschodniej Ukrainie, położonym w samym środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od linii frontu.

O tym, który film otrzyma Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego zdecydują widzowie, oceniając filmy konkursowe za pomocą specjalnie do tego przygotowanych kart do głosowania wręczanych przed seansem. Pełny program Millennium Docs Against Gravity, który odbędzie się w dniach od 12 do 22 maja można znaleźć TUTAJ. Bilety na seanse w Kinie Światowid do kupienia na stronie festiwalu, stronie filmowa.net i w kasie kina. Bilety na seanse i wydarzenia w Kinie Kosmos i Kinoteatrze Rialto do kupienia na stronie festiwalu, stronie filmowa.net, w kasie Kina Światowid i w kasie kina, w którym odbywa się seans i wydarzenie. Bilety w cenie: 19 zł (normalny) i 16 zł (ulgowy).


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*