Reklama

Górnik Zabrze zapłaci karę za transparent wymierzony w prezesa GKS Katowice i odpalenie rac przez kiboli

Grzegorz Żądło
Komisja Ligi ukarała Górnika Zabrze karą finansową w wysokości 20 000 zł za odpalenie rac i wywieszenie transparentu uderzającego w Marka Szczerbowskiego, prezesa GKS Katowice. Wszystko działo się podczas meczu z Widzewem Łódź, który odbył się w Zabrzu 28 października 2022 roku.

Komisja Ligi to niezależny od spółki Ekstraklasa S.A. organ, który rozstrzyga w sprawach dyscyplinarnych związanych z rozgrywkami PKO Ekstraklasy i jej klubami. Jak czytamy w orzeczeniu komisji z 3 listopada 2022 roku, „W 18 minucie kibice gospodarzy w dwóch seriach odpalili race oraz świece dymne za każdym razem w liczbie kilkudziesięciu (łącznie około 100 lub więcej). Na skutek zadymienia konieczne było przerwanie spotkania na około 4 minuty. Na skutek odpalonych rac przez kibiców gospodarzy na część pola gry spadły fragmenty rac (zatyczki) uwalniane podczas ich odpalenia. (…) Kibice GKS Katowice, którzy zasiedli wspólnie z kibicami Górnika Zabrze na trybunie C – „Torcida” wywiesili transparenty o treściach (…) oraz „SZCZERBOFFSKI” – w ramach akcji wymierzonej w Prezesa katowickiego klubu. Transparenty pojawiły się na trybunie C w drugiej połowie spotkania, przy czym drugi z transparentów eksponowany był w bardzo widocznym miejscu wizualnie za bramką przez całą drugą połowę spotkania”.

Górnik próbował się bronić, argumentując, że spotkanie z Widzewem Łódź było meczem podwyższonego ryzyka, a poza tym nikomu nic się nie stało.

Komisja Ligi podkreśliła jednak, że było to już czwarte odpalenia środków pirotechnicznych i 3 przerwanie zawodów w sezonie 2022/2023 przez kibiców Górnika.

Jeśli zaś chodzi o transparent o treści „SZCZERBOFFSKI”, Komisja Ligi zauważyła, że nie był on związany z meczem i w ogóle z rozgrywkami PKO Ekstraklasy S.A. „Jest to kolejny raz, kiedy ten transparent pojawił się na trybunie kibiców klubu (Górnika – przyp. red.). Poprzednio, w dniu 26 sierpnia 2022 r. Komisja upomniała klub, że tego typu zachowania nie powinny mieć miejsca (…) Zdaniem Komisji Ligi, działania nastawione na eksponowane haseł, które w odbiorze mogą zostać ocenione jako hasła o charakterze „wykluczającym” nie będą akceptowane przez organ dyscyplinarny (…) – czytamy w orzeczeniu.

Kibole GKS Katowice od wielu miesięcy bojkotują mecze z udziałem GKS-u, rozgrywane w Katowicach. Za to na spotkaniach wyjazdowych eksponują transparenty, które mają uderzyć w Marka Szczerbowskiego. W związku z tym, że są zaprzyjaźnieni z kibolami Górnika Zabrze, wykorzystują stadion w tym mieście do wywieszania różnych haseł, które mają zdyskredytować prezesa GKS-u. Teraz za ich „występy” zapłaci zabrzański podatnik, bowiem Górnik jest utrzymywany z budżetu miasta.

Kibolom GKS-u nie podoba się, że Marek Szczerbowski znacząco ograniczył im możliwość zarabiania na klubie, choć oficjalnie przekonują, że powody bojkotu są inne.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*