Reklama

Firma, która buduje parking dla miasta, wywoziła nielegalnie odpady

Ł. K.
Wykonawca miejskiej inwestycji wywoził nielegalnie odpady z placu budowy. Mieszkańcy interweniowali po raz kolejny. Dzięki temu firma musiała ponownie usunąć ziemię. Podobna sytuacja miała tu miejsce kilka miesięcy temu.

Mieszkańcy widzieli jak na placu budowy pracowały dwie koparki, a budowlane odpady woziło jednocześnie kilka ciężarówek  W sprawie nielegalnej wywózki odezwał się jeden z mieszkańców. O problemie nielegalnego zasypywania wąwozu w rejonie ulic Mroźnej i Andersa pisaliśmy już na początku tego roku. Miejsce sąsiaduje z planowaną inwestycją Mieszkanie Plus przy ul. Korczaka. Dzięki częstym zgłoszeniom już raz udało się udowodnić, że ziemia i inne odpady budowlane są tu wywożone nielegalnie. Wtedy wykonawca basenu miejskiego przy ul. Konnej, firma NDI S.A. z Sopotu, musiał usunąć 5796 ton ziemi i  zapłacić grzywnę w wysokości 20 tys. zł za uszkodzenie fragmentu drogi na ul. Borki. Teraz sytuacja się powtarza.

PRZECZYTAJ TEŻ: 20 tys. zł kary za nielegalne odpady budowlane. Pochodziły z budowy miejskiego basenu

Kolejne odpady wywoziła tutaj pod koniec maja firma realizująca miejską inwestycję za nieco ponad 700 tys. zł brutto. Chodzi o budowę parkingu przy ul. Korczaka, obok kościoła. Mieszkańcy mają dość nie tylko kurzu i hałasu. Są zaniepokojeni tym, co dzieje się w wąwozie. – Nas to głównie martwi dlatego, że to jest teren, który wcześniej był zielony i chętnie korzystali z niego mieszkańcy – mówi Aleksander Tomczyk z osiedla Andersa. Razem z sąsiadami ze wspólnoty kręci filmy komórkami i robi zdjęcia ciężarówek, które wjeżdżają do wąwozu. To najprawdopodobniej ziemia i inne odpady budowlane. Jednak tak naprawdę nie wiadomo czy nie ma tam również innych odpadów.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wiadomo którędy pobiegnie droga do osiedla z programu Mieszkanie Plus

Okazuje się, że mieszkańcy słusznie oskarżali katowicką firmę Novum Stone Expert Sp.z o.o., która buduje parking. – Wykonawca budowy parkingu wysypywał czystą ziemię, pochodzącą z obszaru budowy parkingu, do jaru w przekonaniu, że robi to legalnie (tę zanieczyszczoną wywożono w miejsca do tego przeznaczone). Co do tego został wprowadzony w błąd – informuje biuro prasowe UM Katowice. Novum Stone Expert musiała, podobnie jak wykonawca basenu miejskiego, wywieźć z powrotem odpady w legalne miejsce. Łącznie około 200 ton ziemi. Wszystko wskazuje na to, że to celowe działanie właściciela działki położonej na terenie wąwozu – firmy Eminent z Jaworzna i innej jaworznickiej spółki zajmującej się pracami w tym miejscu o nazwie Alora Group. Jak zapewniają urzędnicy, sprawa jest weryfikowana przez wydział kształtowania środowiska i straż miejską, która regularnie patroluje wąwóz – także na wnioski mieszkańców.


Tagi:

Komentarze

  1. Aleksander 20 czerwca, 2018 at 7:18 am - Reply

    Problem w tym, że póki co to żadna z firm będących właścicielami, czy firm będących wykonawcami nie usunęła z wąwozu ziemi…
    Swoją drogą, ciekawe skąd właściciele terenu wąwozu mają kontakt z wykonawcami inwestycji.

Dodaj komentarz

*
*