Reklama

Dworcowa deptakiem, Tylna Mariacka dwukierunkowa

Ulica Dworcowa ma zostać zmieniona w deptak.

Grzegorz Żądło
Potwierdziły się wszystkie informacje Katowice24.info. Miasto planuje przebudowę ulicy Dworcowej, tak żeby stała się deptakiem z ograniczonym ruchem samochodów. Z kolei ul. Tylna Mariacka ma być dwukierunkowa, a w miejscu muru oporowego zostanie zlokalizowany parking.

W poniedziałek 25 kwietnia rozpoczną się warsztaty dla architektów, których rekomendował katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów RP. Mają oni wypracować koncepcję zagospodarowania tej części miasta. To trzy biura: Ryszarda Jurkowskiego, Mirosława Polaka i Marka Skwary oraz Jacka Krycha. Ponad 10 lat temu Jurkowski wygrał konkurs na zagospodarowanie tzw. kwartału Dworcowa, który obejmował ulice: Mariacką, Mielęckiego, Stanisława, Starowiejską, Dworcową i św. Jana. W nagrodę stworzył projekt budowlany, z którego wypadły jednak dwie ostatnie ulice. Zastosowane przez biuro Jurkowskiego rozwiązania wielu osobom nie przypadły do gustu. Najwięcej kontrowersji wzbudziły granitowe płyty, które tuż po oddaniu ulicy Mariackiej do użytku (podobnie jak Mielęckiego i Stanisława) były uszczerbione i szybko się brudziły. Dziś, w dużej części, nadają się właściwie tylko do wymiany. Krytykowane były również metalowe ławki i ogrodzenie „płotkami” posadzonych drzew. – Nie było jakiegoś dyktatu miasta w sprawie wyboru architektów do opracowania koncepcji przebudowy Dworcowej i Tylnej Mariackiej. Skoro Ryszard Jurkowski wyraził chęć dokończenia swojej koncepcji sprzed lat, to dlaczego nie dać mu takiej szansy. Co do zastosowanych przez niego rozwiązań, to trzeba by najpierw sięgnąć do projektu i porównać go z tym, co zrobił wykonawca – tłumaczy Stanisław Podkański, doradca prezydenta Katowic ds. architektury i urbanistyki.

Również biuro Atelier PS (Skwara i Polak) jest znane w Katowicach. W 2002 roku architekci proponowali połączyć centrum miasta z Silesia City Center kolejką linową, która dalej jechałaby do Parku Śląskiego. Z kolei dwa lata temu kolej naziemna znalazła się w ich wizji zagospodarowania dzielnicy akademickiej (ulice: Pawła, Wodna, Górnicza). Linia kolejki miałaby zostać poprowadzona na osi wschód-zachód wzdłuż rzeki Rawy. Kolejna odnoga łączyłaby kwartał akademicki z nową strefą kultury na terenie po kopalni Katowice (więcej o tym TUTAJ).

Trzecie zaproszone przez SARP biuro (JRK72) należy do Jacka Krycha, który specjalizuje się m.in. w architekturze krajobrazu. Ostatnio brał m.ni. udział w konkursie na główny plac przy planowanej Galerii Libero.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*