Reklama

Plac przy dworcu PKP nadal będzie straszył. Nie ma chętnych do jego przebudowy

Grzegorz Żądło
Do końca 2014 roku PKP chciały wybrać partnera, który zainwestuje w przebudowę placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej, czyli teren po południowej stronie dworca głównego. Chętnych nie ma. Kolej zapowiada teraz, że inwestycją zajmie się nowa spółka deweloperska powołana właśnie przez państwowego molocha. Nie wiadomo jednak kiedy.

Pomysł PKP był prosty. Inwestor dostaje działkę, w zamian wykłada pieniądze na budowę obiektu handlowego, z którego potem czerpie zyski. Teren w Katowicach, obok sześciu innych lokalizacji (Mińsk Mazowiecki, Konin, Warszawa Włochy, Dębica, Oświęcim, Włocławek) został włączony do programu tzw. „Małych projektów deweloperskich”. Kolej, zachęcona powodzeniem projektów PPP dotyczących głównych dworców w dużych miastach (w tym w Katowicach), chciała iść za ciosem. Ale pojawiły się problemy. Latem PKP przedłużyły o miesiąc termin pobierania dokumentów potrzebnych do przygotowania oferty. Jak twierdził wtedy rzecznik prasowy PKP S.A. we Wrocławiu Bartłomiej Sarna powodem było… duże zainteresowanie udziałem w inwestycji. Jak się okazało, zainteresowanie jeśli nawet było, to nie przełożyło się na podjęcie konkretnych biznesowych decyzji. A te oznaczałyby budowę nowego budynku w miejscu starego, w którym mieszczą się kasy i kilka punktów handlowych. Nowy obiekt zająłby też część placu OMP. Całość miała mieć około 1000 metrów kw. (więcej o planach PKP można przeczytać tutaj).

Jak przekonują PKP, fiasko poszukiwania nie oznacza, że pomysł zabudowy placu OMP zostanie zarzucony. – Brak odzewu ze strony deweloperów dla tego projektu otwiera drogę do jego samodzielnej realizacji. Inwestycją zajmie się nowa spółka deweloperska powołana przez Grupę PKP – Xity Investment – poinformowało biuro prasowe PKP. Nie podało jednak żadnych terminów.

To o tyle zrozumiałe, że wspomniana spółka dopiero zaczyna działać. – Liczba projektów deweloperskich realizowanych przez PKP S.A.  wzrasta. Już teraz pracujemy nad 18 projektami, których łączna wartość może sięgnąć nawet 13 mld zł. W kolejnych latach planujemy realizację ok. 20 projektów rocznie. Xcity Investment ma poprawić efektywność tych działań – powiedział Rynkowi Kolejowemu Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A.

Jednym z nich ma być plac przy dworcu w Katowicach.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*