Reklama

Dwa tory zamiast jednego. Więcej pociągów będzie mogło pojechać linią do Rybnika

Ł. K.
Zamiast jednego, będą dwa tory pomiędzy Katowicami a Orzeszem. Podpisana została umowa na zaprojektowanie przebudowy odcinka linii prowadzącej do Rybnika.

Od Katowic-Piotrowic do Orzesza Jaśkowic pociągi będą jeździły dwoma torami. Obecnie linia kolejowa nr 140 jest jedną z najbardziej obłożonych w regionie. W przypadku jakichkolwiek problemów, opóźnień czy awarii, na tym szlaku powstają bardzo duże utrudnienia. Odczuwają to między innymi pasażerowie pociągów regionalnych. Gdy spóźniony jest pociąg Intercity, to składy Kolei Śląskich muszą czekać. Linia jednotorowa wyposażona tylko w tzw. mijanki jest mocno obciążona i już od dawna nie odpowiada na potrzeby. – To jest trzecia w województwie linia kolejowa pod względem natężenia ruchu pasażerskiego. Mam nadzieję, że po realizacji ta linia będzie przepustowa nawet z pewną rezerwą dla ruchu regionalnego i dalekobieżnego – mówi Wojciech Dinges, zastępca dyrektora departamentu komunikacji i transportu w GZM.

Do realizacji jeszcze sporo czasu, ponieważ w poniedziałek podpisano dopiero umowę z firmą, która zaprojektuje przebudowę linii nr 140, ale wiadomo jakie mają być efekty. Dobudowa drugiego toru między Katowicami Piotrowicami a Orzeszem Jaśkowicami ma zwiększyć przepustowość linii prowadzącej do Rybnika. Inwestycja obejmie tylko odcinek szlaku kolejowego. Jednak i tak da to większe możliwości prowadzenia ruchu pociągów. Powstanie 20 km nowych torów i sieci trakcyjnej oraz nowe przystanki w Mikołowie: Kamionka, Reta i Osiedle Mickiewicza. Ponadto przebudowane zostaną stacje Mikołów i Orzesze, a przystanek Łaziska Górne zyska nowy, drugi peron.

Realizacja możliwa jest dzięki wnioskowi do rządowego programu Kolej Plus złożonemu przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię i Województwo Śląskie (ponieważ Orzesze leży już poza granicami GZM). Samorząd pokryje 1/4 całej inwestycji, czyli około 115 mln złotych. Prace projektowe kosztują ok. 10,5 mln zł i potrwają do 2026 roku. Budowę zaplanowano w latach 2026-2029. Szacowana wartość całej przebudowy (prace projektowe i budowlane) to ok. 460 mln zł. Dalszy ciąg rozbudowy, od Orzesza do Jastrzębia-Zdroju, również ma być realizowany z programu Kolej Plus. O kontynuację wnioskowało woj. śląskie.


Tagi:

Komentarze

 1. Adrian 24 listopada, 2023 at 7:38 pm - Reply

  Wszystko ładnie, pięknie i wygodnie, ale przykro czytać i patrzeć jak ze spokojnych zielonych Piotrowic robi się jedna wielka zakorkowana betonowa dżungla…

 2. tadek 10 października, 2023 at 6:20 pm - Reply

  Kolej się rozwija jak nigdy. Zamiana jednego toru na dwa tory, to jak zamiana drogi jednokierunkowej w dwukierunkową.

 3. zdzich 10 października, 2023 at 1:24 pm - Reply

  Powinieneś już wiedzieć, że chodzi o to żeby budować, budować, a nie zbudować. Zobacz ile trwa budowa pół km toru tramwajowego i jednego mostku w Kato. W Chinach by było gotowe po 3 miesiącach, tu 3 lata. A koszty ustali się potem.

 4. uzurpator 10 października, 2023 at 8:56 am - Reply

  Rozumiem, że wykonanie projektu zajmie sporo czasu, bo przez prerię nie budujemy. Ale dlaczego wybudowanie 20km torów zajmuje 3 lata?

Dodaj komentarz

*
*