Reklama

Dolina Pięciu Stawów w Katowicach. Miasto przekazało wykonawcy plac budowy

Północna plaża stawu Morawa. Koncepcja autorstwa Amaya Architekci.

Łukasz Kądziołka
Będzie plaża, kąpielisko i nowa aleja. Rusza kolejny etap realizacji Doliny Pięciu Stawów w Szopienicach. W tym tygodniu oficjalnie przekazano wykonawcy plac budowy, ale prace jeszcze nie mogą się rozpocząć.

Stawy na granicy Katowic i Sosnowca mają stać się nowym miejscem do wypoczynku. Już teraz sporo osób spędza tam wolny czas, ale rejon zbiorników wodnych nie jest zagospodarowany. Budowa Doliny Pięciu Stawów to jedna z wyborczych obietnic prezydenta Marcina Krupy, który zapowiedział inwestycję w poprzedniej kampanii, w 2018 roku.

Problemy z projektem

I etap został zrealizowany. Chodzi o stanicę żeglarską za ponad 6,5 mln zł brutto otwartą w 2022 roku. Problemy z drugim etapem pojawiły się już w trakcie projektowania. W połowie 2022 roku Katowickie Inwestycje wypowiedziały wykonawcy umowę zawartą w maju 2021 roku. Firma GPVT Pracownia Architektoniczna z Poznania miała 14 miesięcy na zaprojektowanie Doliny, ale, zdaniem miasta, nie wywiązywała się z umowy. Jak informowaliśmy w sierpniu zeszłego roku, miasto będzie dochodzić swoich roszczeń. Firma nie dostała żadnej zaliczki, a sama nie dostarczyła też nawet części dokumentacji projektowej.

Będzie kąpielisko i nowa aleja

Ostatecznie w sierpniu ubiegłego roku podpisano umowę z innym wykonawcą, który zajmuje się II etapem. Będzie on polegał na stworzeniu kąpieliska przy północnym brzegu stawu Morawa, alei pomiędzy budynkiem stanicy i cmentarzem, a także miejsc parkingowych w miejscu dzikiego parkingu przy linii tramwajowej.

Inwestycja jest realizowana w trybie zaprojektuj i wybuduj. Wykonawca, Bako Sport G. Baran, R. Koziołek Spółka Jawna, w tym tygodniu przejął plac budowy. Koszt II etapu to ok. 12,9 mln złotych, a oddanie inwestycji do użytku planowane jest latem bieżącego roku. Jak informuje w imieniu Katowickich Inwestycji Dawid Kwiecień z Katowickiej Agencji Wydawniczej, prace ruszą, gdy poprawią się warunki pogodowe. W pierwszej kolejności wykonawca zajmie się realizacją alei pomiędzy budynkiem stanicy a cmentarzem.

Staw Borki.

III etap to prace przy Borkach

Cała inwestycja została podzielona na III etapy. Ostatni obejmie m.in. połączenie stawów Borki i Morawa, promenadę łączącą obydwie plaże na Morawie, plażę na stawie Borki (na południowym brzegu) i ścieżkę rowerową z parkingiem. Oprócz tego, w ramach III etapu wybrany wykonawca będzie musiał zrealizować promenadę wzdłuż wschodniego brzegu stawu Morawa, która połączy stanicę harcerską z plażą po drugiej stronie zbiornika. Koszt prac szacowany jest na ok. 18 mln zł. Na razie nie ogłoszono przetargu na realizację tej części Doliny.

Cała rewitalizacja obejmie tereny o powierzchni ponad 150 hektarów, z czego powierzchnia samych zbiorników wodnych to 91 hektarów. Dolinę tworzą stawy: Morawa, Borki, Hubertus I, Hubertus II oraz Hubertus III. Według koncepcji przygotowanej przez katowicką pracownię Amaya Architekci, stawy Hubertus będą miały bardziej „dziki” charakter. Zbiorniki zostaną oczyszczone z szuwarów i połączone wąskimi kanałami. Nad Hubertusem II pojawią się pomosty wędkarskie, a na północnym brzegu Hubertusa III zostanie utworzona ścieżka edukacyjna wraz z miejscem do lekcji terenowych.


Tagi:

Komentarze

  1. mieszkaniec 13 stycznia, 2024 at 12:38 pm - Reply

    TO utopione 12,9 mln , banda złodzieji , tak Krupa płaci deweloperom !

Dodaj komentarz

*
*